RegionWiadomość dnia

Metropolia zbuduje chce zbudować spalarnię! Gdzie powstanie zakład utylizujący śmieci?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje budowę spalarni. Dziś na zgromadzeniu GZM przyjęto uchwałę intencyjną dotyczącą budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Są też szacunki wykonywane przez specjalistów z branży odpadowej, które mówią ze i tak to co w oficjalnych sprawozdaniach znajdujemy to jest mniej niż rzeczywiste wytwarzanie, więc nawet przy spełnieniu bardzo wysokich wymagań, które nam narzuca Unia dotyczących recyklingu, czyli osiągnięcia tego maksymalnego poziomu 65% i tak pozostaje masa odpadów co do których wiemy, że powinny mieć swój finał w termicznym przetwarzaniu – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.

 

Według wstępnych założeń spalarnia miałaby przyjmować ok. 400 tys. ton odpadów rocznie. Uzyskana energia miałaby służyć do wytworzenia energii elektrycznej i ciepła. Niewykluczone, że będzie to nie jedna a kilka mniejszych instalacji. Zarówno to jak i lokalizację czy formułę w jakiej instalacja miałaby zostać wybudowana, bo rozważane jest także partnerstwo publiczno-prywatne, ma zostać ustalone przez zarząd metropolii. Miasta uchwałę intencyjną przyjęły niemal jednogłośnie – 39 było za, przy jednym głosie wstrzymującym się.

 

-Składowiska odpadów, które są na terenie związku metropolitalnego się kurczą, kończą. Nie ma miejsca do składowania odpadów w innych miejscach, więc jedynym logicznym rozwiązaniem jest budowa instalacji termicznych, które równolegle rozwiążą problem osadów ściekowych mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

-Ja nie chciałbym mówić o spalaniu, bo to się kojarzy, że wrzucamy coś do ognia i to znika, zostawiając za sobą nieprzyjemny zapach i problemy ekologiczne a to jest zupełnie co innego. To są elektrociepłownie, elektronie czy ciepłownie, które działają na korzyść mieszkańców, czyli dość że pozbywamy się niepotrzebnych odpadów, które często powodują problemy w naszych miastach to w dodatku tworzymy z tego coś co jest niezbędne do funkcjonowania nam wszystkim – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje budowę spalarni. Dziś na zgromadzeniu GZM przyjęto uchwałę intencyjną dotyczącą budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje budowę spalarni. Dziś na zgromadzeniu GZM przyjęto uchwałę intencyjną dotyczącą budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów

Podobny obiekt powstać ma w Rudzie Śląskiej – tu zamierza go wybudować prywatny inwestor, który jutro spotka się z mieszkańcami, by w ramach rozprawy administracyjnej odpowiedzieć na ich pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. W Metropolii będą musieli jeszcze uwzględnić instalacje zaplanowane w wojewódzkim planie gospodarki odpadowej.

Za dużo czasu na rozmyślenie jednak nie ma – by instalacja znalazła się na liście ministra środowiska do końca stycznia przyszłego roku trzeba będzie złożyć deklarację i przedstawić wybrany model biznesowy.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polacy będą mogli robić zakupy w każdą niedzielę i święta. Od 2020 roku

Ulewny deszcz i silny wiatr na południu Polski. Najwięcej opadów na Śląsku i w Małopolsce

Półnagie kobiety w Śląskiej Izbie Lekarskiej. Lekarki rozebrały się nie bez powodu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close