RegionWiadomość dniaZdrowie

Senność, zmęczenie, ciągłe pragnienie. Takie objawy daje cukrzyca. Dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy

Niestety – mimo kolejnych programów edukacyjnych, żywieniowych – promujących zdrową dietę i ruch fizyczny, cukrzyca nadal jest nazywana epidemią XXI wieku. Epidemią cichą, bo niewiele się o niej mówi, a jeszcze rzadziej chcemy się na obecność tej choroby badać. Na szczęście nie wszyscy

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Cechą szczególną jest, że ta choroba jest niewidoczna. Codzienność takich dzieci polega na stałej kontroli poziomu cukru we krwi, na stałym pomiarze przez nakłucie paluszka. Przy terapii insulinowej pompą jest to wymiana wkłucia, wymiana sensora, jakieś dodatkowe kontrole poziomu ketonów w moczu czy we krwi. Dodatkowe pomiary cukru. Ta codzienność jest bardzo skomplikowana od drugiej strony, którą faktycznie właśnie osoby postronne nie widzą – mówi Marta Małkowska, mama Szymona, który choruje na cukrzycę.

 

Symptomy jakie pani Marta zauważyła u syna przed diagnozą, i które są typowe dla cukrzycy to senność, zmęczenie, duże pragnienie i częste oddawanie moczu. W Światowym Dzień Cukrzycy lekarze przypominają, że z cukrzącą można normalnie żyć, a pomagają w tym specjalistyczne urządzenia.

-To przede wszystkim pompy insulinowe. Pozwalają one nam bardziej dobrać insulinoterapię, bardziej fizjologicznie u dzieci. Mamy też pompy z ciągłym monitorowaniem glikemii, mamy podgląd w glikemię aktualną u dzieci. Przy pomocy glukometra maksymalnie około 10 pomiarów przy pomocy ciągłego monitoringu widzimy w ciągu dnia 288 takich – mówi dr Sebastian Seget, Oddział Diabetologii Dziecięcej GCZD w Katowicach.

 

W tym roku do jadłospisu cukrzyków w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka wprowadzono gorzką czekoladę, co przełamało schematy opieki nad pacjentami. Głownie w profilaktyce cukrzycy typu drugiego, która dotyczy osób starszych i otyłych, ważna jest dieta i sport.

-Tak zwany zdrowy styl życia, o którym mówią wszyscy, ale jakby dosyć słabo na co dzień zostało włączone w naszą codzienność, czyli bardzo dużo ruchu, ruchu na świeżym powietrzu. To nie tylko siłownia proszę pamiętać. Czyli na spacery, spacery z psem, spacery z przyjacielem i jak najwięcej. Do tego proszę pamiętać – jemy zdrowe rzeczy. Bardzo dużo warzyw, bardzo dużo jarzyn. Nie tak dużo owoców i staramy się nie jeść rzeczy przetworzonych – mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierownik Oddziały Diabetologii Dziecięcej GCZD.

Chorych na cukrzycę w Polsce jest około 3 milionów, a liczba ta wciąż wzrasta. Przyczyny pojawiania się cukrzycy typu 1, czyli tzw. cukrzycy ludzi młodych, wciąż nie są znane.

 

autor: Radosław Nosal

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Metropolia zbuduje chce zbudować spalarnię! Gdzie powstanie zakład utylizujący śmieci?

Co z meczem Izrael-Polska? Jest DECYZJA PZPN!

Katowice: Przebudowa DK 81 w Giszowcu. Następny etap prac od 14 listopada

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close