RegionWiadomość dnia

Arcybiskup Wiktor Skworc odznaczony za zaangażowanie w walkę z koronawirusem

Abp Wiktor Skworc otrzymał Odznakę Honorową Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, za wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w walce z wirusem. Dostrzeżono i doceniono m. in. zbiórkę przeprowadzoną wśród księży na zakup respiratorów i innych środków ochronnych.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Nagrodę, z inicjatywy prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, wręczono w bytomskiej Operze Śląskiej w sobotę 3 października podczas koncertu „Zarażeni dobrem – artyści i lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia”.

– Wyrażając swoją wdzięczność Ministrowi Zdrowia i Śląskiej Izbie Lekarskiej, chciałbym podkreślić, że dla mnie nie jest to tylko wyróżnienie personalne. To odznaczenie dla całego Kościoła lokalnego, dla naszej archidiecezji. Jako Kościół zachowywaliśmy się bardzo racjonalnie w tym niełatwym czasie. Staraliśmy się działać zgodnie z rozporządzeniami sanitarnymi i wskazaniami strony rządowej. Jako parafie byliśmy blisko osób chorych i potrzebujących. Kwestia zakupu respiratorów i innych potrzebnych środków ochronnych złożyła się z tradycyjną jałmużną postną. Zaapelowałem do księży o pomoc na rzecz szpitali i ta prośba spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. W duchu solidarności złożyliśmy ofiary, które zostały przeznaczone na ten szczytny i potrzebny cel – powiedział podczas gali w Operze Śląskiej abp Skworc.

 

Dzięki zainicjowanej akcji wśród księży zebrano 400 tyś. zł, które przekazano na rzecz Szpitala Zakaźnego w Tychach, szpitala św. Józefa w Mikołowie i Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

Wraz z metropolitą katowickim odznakę honorową Ministra Zdrowia otrzymał także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Wcześniej Medale Śląskiej Izby Lekarskiej trafiły do Jurka Owsiaka, Dominiki Kulczyk i przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit, a specjalne odznaczenia trafiły na ręce kilkudziesięciu pracowników śląskich szpitali, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią.

Opublikowany przez Śląskie.pl Sobota, 3 października 2020

Artyści Opery Śląskiej na czele z dyrektorem Łukaszem Goikiem wspólnie ze Śląską Izbą Lekarską postanowili w ten sposób wyrazić wdzięczność pracownikom służby zdrowia. Pomysł tego niecodziennego koncertu zrodził się jeszcze na przełomie kwietnia i maja, ale z powodów ograniczeń sanitarnych nie można go było wcześniej zrealizować.

Inspiratorem koncertu jest dr n. med. Wojciech Bichalski, melomanem i przyjaciel Opery Śląskiej, który podczas pracy zaraził się koronawirusem i kilka tygodni walczył o życie.

– Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach, byłem pod wrażeniem, jako pacjent i jako lekarz, obserwując pełną poświęceń i determinacji pracę personelu na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie – podkreślił doktor Bichalski.

 

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban podkreślił, że trzeba pamiętać i mówić głośno o pełnej poświęcenia pracy wielu lekarzy. – Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja – powiedział.

Także metropolita katowicki w rozmowie z Radiem eM mówił o konieczności docenienia pracy służby zdrowia w dobie pandemii – To jest ogromnie ważne, że społeczeństwo dostrzega te prace i potrafi po prostu podziękować. Zresztą chciałbym przypomnieć moje komunikaty związane z sytuacją pandemiczną. Tam wielokrotnie pojawiały się te wątki wdzięczności dla służby zdrowia, dla lekarzy, dla pielęgniarek. Myślę, że jest to społecznie bardzo ważne, że potrafimy docenić i podziękować. Wprawdzie spełniamy tylko swoje obowiązki, ale wiemy, że te powinności były i są realizowane z ogromnym oddaniem i zaangażowaniem – zauważył abp Skworc.

 

źródło: Archidiecezja Katowicka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W niedzielę Silesia Marathon. Będą GIGANTYCZNE utrudnienia dla kierowców!

Koronawirus w Ruchu Chorzów! Niebiescy wprowadzają specjalne procedury

Katowice: Tramwaj na Południe pojedzie! Jest pozytywna decyzja środowiskowa ws. nowej linii

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close