RegionWiadomość dnia

Arcybiskup Wiktor Skworc odznaczony za zaangażowanie w walkę z koronawirusem

Abp Wiktor Skworc otrzymał Odznakę Honorową Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, za wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w walce z wirusem. Dostrzeżono i doceniono m. in. zbiórkę przeprowadzoną wśród księży na zakup respiratorów i innych środków ochronnych.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Nagrodę, z inicjatywy prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, wręczono w bytomskiej Operze Śląskiej w sobotę 3 października podczas koncertu „Zarażeni dobrem – artyści i lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia”.

– Wyrażając swoją wdzięczność Ministrowi Zdrowia i Śląskiej Izbie Lekarskiej, chciałbym podkreślić, że dla mnie nie jest to tylko wyróżnienie personalne. To odznaczenie dla całego Kościoła lokalnego, dla naszej archidiecezji. Jako Kościół zachowywaliśmy się bardzo racjonalnie w tym niełatwym czasie. Staraliśmy się działać zgodnie z rozporządzeniami sanitarnymi i wskazaniami strony rządowej. Jako parafie byliśmy blisko osób chorych i potrzebujących. Kwestia zakupu respiratorów i innych potrzebnych środków ochronnych złożyła się z tradycyjną jałmużną postną. Zaapelowałem do księży o pomoc na rzecz szpitali i ta prośba spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. W duchu solidarności złożyliśmy ofiary, które zostały przeznaczone na ten szczytny i potrzebny cel – powiedział podczas gali w Operze Śląskiej abp Skworc.

 

Dzięki zainicjowanej akcji wśród księży zebrano 400 tyś. zł, które przekazano na rzecz Szpitala Zakaźnego w Tychach, szpitala św. Józefa w Mikołowie i Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

Wraz z metropolitą katowickim odznakę honorową Ministra Zdrowia otrzymał także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Wcześniej Medale Śląskiej Izby Lekarskiej trafiły do Jurka Owsiaka, Dominiki Kulczyk i przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit, a specjalne odznaczenia trafiły na ręce kilkudziesięciu pracowników śląskich szpitali, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią.

https://www.facebook.com/%C5%9Al%C4%85skiepl-400340854061487/photos/pcb.814741245954777/814737142621854/

Artyści Opery Śląskiej na czele z dyrektorem Łukaszem Goikiem wspólnie ze Śląską Izbą Lekarską postanowili w ten sposób wyrazić wdzięczność pracownikom służby zdrowia. Pomysł tego niecodziennego koncertu zrodził się jeszcze na przełomie kwietnia i maja, ale z powodów ograniczeń sanitarnych nie można go było wcześniej zrealizować.

Inspiratorem koncertu jest dr n. med. Wojciech Bichalski, melomanem i przyjaciel Opery Śląskiej, który podczas pracy zaraził się koronawirusem i kilka tygodni walczył o życie.

– Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach, byłem pod wrażeniem, jako pacjent i jako lekarz, obserwując pełną poświęceń i determinacji pracę personelu na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie – podkreślił doktor Bichalski.

 

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban podkreślił, że trzeba pamiętać i mówić głośno o pełnej poświęcenia pracy wielu lekarzy. – Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja – powiedział.

Także metropolita katowicki w rozmowie z Radiem eM mówił o konieczności docenienia pracy służby zdrowia w dobie pandemii – To jest ogromnie ważne, że społeczeństwo dostrzega te prace i potrafi po prostu podziękować. Zresztą chciałbym przypomnieć moje komunikaty związane z sytuacją pandemiczną. Tam wielokrotnie pojawiały się te wątki wdzięczności dla służby zdrowia, dla lekarzy, dla pielęgniarek. Myślę, że jest to społecznie bardzo ważne, że potrafimy docenić i podziękować. Wprawdzie spełniamy tylko swoje obowiązki, ale wiemy, że te powinności były i są realizowane z ogromnym oddaniem i zaangażowaniem – zauważył abp Skworc.

 

źródło: Archidiecezja Katowicka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W niedzielę Silesia Marathon. Będą GIGANTYCZNE utrudnienia dla kierowców!

Koronawirus w Ruchu Chorzów! Niebiescy wprowadzają specjalne procedury

Katowice: Tramwaj na Południe pojedzie! Jest pozytywna decyzja środowiskowa ws. nowej linii

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close