Bądź bezpieczny w podróży! Wszystko, co musisz wiedzieć o popularnych kierunkach
Przed podróżą warto sprawdzić, czy dany obszar, do którego się wybieramy jest bezpieczny i jakie prawo w nim obowiązuje. Poniżej przedstawiamy opis dla popularnych w tym roku kierunków turystycznych.
TOP 5 Silesia na tropie sensacyjnego transferu w śląskiej piłce!
Albania
W ostatnim okresie zauważa się wzrost przestępczości, w tym kradzieży samochodów.
Górskie tereny północnej Albanii należą do szczególnie niebezpiecznych. Powszechne jest tam posiadanie broni i zdarzały się w ostatnich latach przypadki zabójstw turystów. Niektóre tereny wykorzystywane są do uprawy maku i konopii przez uzbrojone grupy przestępcze. W przypadku podróży należy stosować się do poniższych zasad:
- podróżowanie w grupach z miejscowym przewodnikiem;
- niezbaczanie z wytyczonych dróg;
- niezatrzymywanie się w celu zabrania autostopowiczów;
- noclegowanie tylko w hotelach lub pensjonatach – nie pod namiotami.
W Albanii nie ma odpowiednika polskiego GOPR-u. W razie nieszczęśliwego wypadku w górach, trudno liczyć na szybką pomoc.
Zagrożenia terrorystyczne nie mają odrębnej klasyfikacji. Wyróżnia trzy poziomy sytuacji kryzysowych: niski (alb. niveli I), średni (alb. niveli II), wysoki (alb. niveli III). Obecnie obowiązuje poziom niski.
Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne TUTAJ.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego.
Uwaga: brak paszportu może powodować trudności z realizacją ubezpieczenia medycznego dla turystów (bezwzględny wymóg okazania paszportu krajowego).
Przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych (tylko na podstawie paszportu). Podstawą do uzyskania przedłużenia pobytu mogą być np. małżeństwo z obywatelem Albanii, prowadzenie firmy lub legalne zatrudnienie. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii.
Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów.
Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.
Cypr
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.
Na pozostałym terytorium Republiki Cypryjskiej, MSZ zaleca zwykłą ostrożność.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych.
Tzw. Turecka Republika Północnego Cypru nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r., brak jest także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego kwestię wykonywania funkcji konsularnych na tym terytorium, co oznacza, że wykonywanie udzielanie pomocy konsularnej przebywającym tam obywatelom polskim nie jest możliwe.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca także uwagę, że lotniska w miejscowościach położonych w tzw. Tureckiej Republice Północnego Cypru nie są dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego, więc korzystanie z nich może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa polskich obywateli.
Z punktu widzenia rządu Republiki Cypryjskiej, granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskie przejścia graniczne w Larnace, Limassol, Latsi i Pafos, zlokalizowane na terenach administrowanych przez rząd Republiki Cypryjskiej. Wjazd na terytorium Republiki Cypryjskiej przez inne porty morskie bądź lotnicze, zlokalizowane na terenach pozostających poza efektywną kontrolą rządu Republiki Cypryjskiej, postrzegany jest władze państwa jako nielegalny.
W Republice Cypryjskiej nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że, w ocenie władz miejscowych, nie ma szczególnego zagrożenia zamachem terrorystycznym. W sytuacji ogólnoświatowego wzrostu takiego zagrożenia, podczas podróży zagranicznych należy jednak zawsze zachowywać szczególna ostrożność w miejscach publicznych oraz uważnie śledzić komunikaty miejscowych władz bezwzględnie stosować się do ich zaleceń.
Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze nie jest duże, choć w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się drobne kradzieże w miejscach publicznych, hotelach oraz kradzieże mienia z zaparkowanych samochodów.
Cypr leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne TUTAJ.
Koszmarny wypadek śląskiej rodziny na Węgrzech! Zginął ojciec i 2-miesięczne dziecko [FOTO]
Urodziny najstarszej mieszkanki Tarnowskich Gór. Z racji wieku życzymy 200. lat! [FOTO]
Próbna defilada w Katowicach. OGROMNE UTRUDNIENIA!
Weekend w Tatrach? Sprawdź koniecznie jakie są warunki na szlakach.
Egipt
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:
- na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk);
- na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem;
- do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:
- do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
- do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
- do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;
Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.
W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać aresztowań pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.
W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów.
Obywatelom polskim planującym wakacje w Egipcie zaleca się wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży, posiadające własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów. Należy upewnić się, że pobyt będzie miał miejsce w strzeżonym obiekcie (posiadającym także ochronę przyległej plaży). Podróże należy ograniczyć do miejscowości turystycznych. Należy także unikać poruszania się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi.
Należy pamiętać o ubezpieczeniu gwarantującym pełną hospitalizację. W przypadku jego braku podróżny może być zmuszony do pokrycia na miejscu bardzo wysokich kosztów opieki lekarskiej.
Źródło: MSZ