KrajRegion

Warunki na szlakach w Tatrach. Komunikat TOPR

TOPR wydało komunikat dotyczący warunków, które spotkać można obecnie na tatrzańskich szlakach. Warto zwrócić uwagę na zagrożenia oraz szlaki, które są zamknięte dla pieszych.

 

TOP 5 Silesia na tropie sensacyjnego transferu w śląskiej piłce!

Warunki na szlakach

Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży. Wybierając się do Morskiego Oka, TOPR zaleca skorzystać z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ parkingi na Łysej Polanie oraz na Palenicy Białczańskiej bardzo szybko zapełniają się, a na drodze dojazdowej tworzą się korki.

Opady deszczu przyczyniły się do tego, że na leśnych odcinkach szlaków, miejscami jest błoto oraz ślisko. W partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Niewielkie utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy na szlaku w rejonie Jarząbczego i Kończystego Wierchu. TOPR prosi w tych miejscach stosować się do poleceń pracowników Parku. Przy łańcuchach pod kopułą szczytową Giewontu oraz na szlaku na Rysy tworzą się zatory spowodowane bardzo dużą ilością turystów, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Ratownicy proszą, by wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy. W rejonie Białego Żlebku na szlaku prowadzącym przez Świstową Czubę jest częściowo osunięta ścieżka. Należy zachować tam szczególną ostrożność.

 

Zagrożenia

  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
  • Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały  lub powalone drzewa.

Zalecenia

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

Zamknięcia szlaków pieszych

  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

źr. TOPR

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koszmarny wypadek śląskiej rodziny na Węgrzech! Zginął ojciec i 2-miesięczne dziecko [FOTO]

Urodziny najstarszej mieszkanki Tarnowskich Gór. Z racji wieku życzymy 200. lat! [FOTO]

Próbna defilada w Katowicach. OGROMNE UTRUDNIENIA!

Weekend w Tatrach? Sprawdź koniecznie jakie są warunki na szlakach.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close