RegionWiadomość dnia

Będą uczyć przyszłych architektów. Nabór do klasy architektonicznej ruszył w IV LO w Katowicach

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach, ściśle współpracującym z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach kształcą się przyszli architekci. Ruszył właśnie nabór do kolejnej klasy architektonicznej.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00


Przeszło to wszystko nasze oczekiwania, ze względu na to, ze w zasadzie ponad pięć osób na jedno miejsce. Wszyscy się starają, cieszy to bo dzieci chcą rozwijać swoje zdolności, swoje talenty. I też z taką myślą ta klasa powstała – mówi Katarzyna Ziemiec, dyrektor IV LO im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach.

O przyjęcie ubiega się ponad stu kandydatów, a miejsc jest tylko dwadzieścia. Dziś w liceum Maczka odbył się sprawdzian umiejętności oraz werfikacja kandydantów pod kątem wyobraźni przestrzennej.

-Był rzut do zrobienia i były też części na przykład kamienicy albo domku i musieliśmy jeszcze dorysować do nich pozostałe części. W kamieniczkach moje dwa ołówki się trochę zepsuły, więc musiałem taką grubą linią rysować, więc to było trochę utrudnienie dla mnie – mówi Antoni, kandydat z Katowic.
-Wydaje mi się, że egzamin albo sprawdzian był nawet dobry, dobrze mi wyszedł. Najtrudniejsze było projektowanie domu, wnętrza albo rzut wnętrza. Bo za bardzo nie znałem wszystkich oznaczeń – mówi Jakub, kandydat z Mysłowic.

Będą uczyć przyszłych architektów. Nabór do klasy architektonicznej ruszył w IV LO w Katowicach
Będą uczyć przyszłych architektów. Nabór do klasy architektonicznej ruszył w IV LO w Katowicach

Liceum ściśle współpracuje z wykładowcami Wyższej Szkoły Technicznej, którzy prowadzą m.in. lekcje rysunku architektonicznego czy projektowania.

– Staramy się kształtować tę współpracę właśnie wielowymiarowo. Uczelnia współpracuje z liceami, szczególnie ta klasa jest tego najlepszym przykładem. Jesteśmy bardzo dumni z tego – mówi dr inż. arch. Jakub Świerzawski , dziekan Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych WST w Katowicach.

Klasa o profilu architektonicznym to dla uczniów wyzwanie, ale też możliwość rozwijania pasji. To również dobry start, jeśli będą chcieli wybrać podobny kierunek studiów.

– Uczą się rysunku technicznego, rysunku odręcznego. Poznają zasady projektowania architektury, urbanistyki zgodnie z różnymi obowiązującymi zasadami. No, ale przede wszystkim pasję rozwijają – mówi mgr inż. arch. Magda Tunkel, wykładowca WST i nauczyciel w IV LO.

W lV LO klasa o profilu architektonicznym funkcjonuje już od zeszłego roku. Efekty nauki przyszłych architektów można będzie obejrzeć podczas wernisażu prac uczniów, który odbędzie się 21 czerwca w Wyższej Szkole Technicznej.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pogoria III oficjalnie otwarta. Sezon na kultowym kąpielisku właśnie ruszył [WIDEO]

Ogromny mural w Siemianowicach Śląskich gotowy. Takiego na Śląsku jeszcze nie było! [WIDEO]

Polski Ład zaorze polskie samorządy? „Może być tak, że zabraknie na remont chodnika” [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close