KrajRegion

Brazylijska mutacja koronawirusa w woj. śląskim! Potwierdzono trzy przypadki

Już ponad 250 próbek pochodzących od pacjentów z województwa śląskiego poddali sekwencjonowaniu eksperci Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Badania ujawniły obecność 11 wariantów koronawirusa, w tym dwóch, które uznawane są obecnie za tzw. warianty alarmowe. Obok najpopularniejszego obecnie w Polsce wariantu brytyjskiego, w trzech przebadanych próbkach naukowcy stwierdzili obecność wariantu brazylijskiego.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Osoby, u których potwierdzono brazylijski wariant koronawirusa chorowały w kwietniu, ale dopiero dwa dni temu – w ramach projektu naukowego – wykryto w pobranych od nich próbkach mutację brazylijską – informuje RMF FM.

Sanepid wytypował 50 osób, które mogły mieć bliski kontakt z zakażonymi.

Ogółem w populacji woj. śląskiego odkryto obecność 11 wariantów koronawirusa, w tym dwa uznawane obecnie za tzw. warianty alarmowe. Oprócz brytyjskiego i brazylijskiego występują na Śląsku odmiany południowoafrykańska i kalifornijska. Badania przeprowadzili naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu.

Próbki, w których wykryliśmy wariant P1 pochodzą z punktu przyszpitalnego oraz z jednego ze szpitali w województwie śląskim – wymienia Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. I dodaje – pojawianie się w populacji kolejnych odmian wirusa to następny argument za tym, by szczepić się tak szybko, jak to możliwe.

We wtorek (4 maja) Ministerstwo Zdrowia podało, że w Katowicach obecny jest także wariant indyjski, którym zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

Źródło: RMF24.pl, Laboratorium Genetyczne Gyncentrum

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będzie żegnał go cały Śląsk, zawyją wszystkie radiowozy. W piątek odbędzie się pogrzeb zastrzelonego policjanta z Raciborza

Koniec noszenia maseczek już bliski! Jeszcze tylko rozporządzenie i 15 maja ściągamy!

Zabójstwo policjanta w Raciborzu: Jest areszt dla podejrzanego o zastrzelenie policjanta

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close