RegionWiadomość dnia

Browar Zamkowy w Cieszynie do likwidacji? „Plan biznesowy przestał działać”

Ważą się losy zabytkowego Browaru Zamkowego w Cieszynie. O jego którego sprzedaży lub ewentualnej likwidacji w ubiegłą środę poinformował zarząd Grupy Żywiec. Warto zaznaczyć, że sprywatyzowany zakład pełni również rolę muzeum. Jednak pandemia i coraz mniejsze zapotrzebowanie konsumentów na piwa z wyższej półki sprawiły, że plan biznesowy dla tego miejsca przestał działać.

 

 

Śląskie kopalnie do likwidacji! To już postanowione! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Niestety wyzwania rynkowe powodują, że musimy dokonywać trudnych wyborów. Naszym absolutnym priorytetem jest znalezienie nowego nabywcy dla browaru, tak aby mogły być kontynuowane te tradycje, prowadzimy już rozmowy w tym zakresie – mówi Magdalena Brzezińska, rzecznik prasowy Grupy Żywiec.

 

Nie wiadomo na razie jak owocne są te rozmowy, bo polityka firmy zakłada ciszę w eterze, aż do pojawienia się formalnych konkretów. Niewiedza rodzi strach wśród lokalnej społeczności, dla której Browar Zamkowy to swoisty pomnik, a nawet coś więcej.

-Historią, historią, tradycją, a dla niektórych wręcz obowiązkowym piwem – mówi Maciej Przyczek, Mieszkaniec Cieszyna. -Ważne, taka jest prawda, dla młodych ludzi – tutaj prawie nic się nie dzieje można powiedzieć browar to takie miejsce gdzie, miejsce spotkań nazwijmy tomówi Mariola Sznapka, Mieszkanka Cieszyna.

Zagrożenie, że Browar Zamkowy przestanie istnieć jest poważne, a do obrony wizytówki miasta włączają się przedstawiciele władz samorządowych, którzy nie chcą pozwolić na wymazanie obiektu z pejzażu Cieszyna.

-Dwie wojny sobie z nim nie poradziły i świetnie funkcjonował przez 174 lata w Cieszynie, z gorszymi i lepszymi czasami, ale jednak cały czas mogliśmy się cieszyć i obecnością browaru i tym zapachem, który z browaru też się wydobywa, ale też piwem cieszyński, jesteśmy z niego niezwykle dumni – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Dumni na tyle, że o sprawie ewentualnego zamknięcia browaru jest już głośno nawet w Sejmie, gdyż poseł Przemysław Koperski złożył do wicepremierów Jacka Sasina oraz Piotra Glińskiego interpelacje, w których pyta o to czy Browar Zamkowy może zostać przejęty przez Państwo tak jak to było w 1920 r., albo czy np. nie mogą tego zrobić Lasy Państwowe tak jak w roku 1933.

Browar Zamkowy w Cieszynie do likwidacji? "Plan biznesowy przestał działać"
Browar Zamkowy w Cieszynie do likwidacji? „Plan biznesowy przestał działać”

–Dla wszystkich, którzy są zainteresowani losem tego miejsca, ważne jest to aby tę produkcję piwa w tym miejscu utrzymać. Żeby ten browar nie podzielił tego losu, który spotkał browar w Bielsku-Białej, gdzie znajdują się tereny deweloperów. Zależy nam na tym aby inwestor, który w to wejdzie zachował ciągłość produkcji i unikatowy charakter tego miejsca – mówi Przemysław Koperski, poseł na Sejm RP.

W szczególności, że jak mówią specjaliści miejsce to 174 lata temu nie zostało stworzone po to by robić piwa na masową skalę, a wręcz przeciwnie – w Browarze Zamkowym w Cieszynie na niewielkiej tak naprawdę przestrzeni o oryginalny smak piwa dba tylko 40 pracowników.

-On jest wręcz idealnie stworzony dla piw wyjątkowych, piw które wymagają długiego czasu, warzyć tam nieśpiesznie z surowców, które nie są najtańsze, nie patrzeć na to czy uda się wyprodukować 0,5 litra piwa jak najtaniej, ale czy uda się je wyprodukować jak najlepiej – podkreśla Tomasz Kopyra, ekspert branży piwnej, Blog.Kopyra.Com.

 

Jednak w tej sprawie chodzi o bilans zysków i strat, a dużym koncernom po prostu nie opłaca się prowadzić działalności w takim sektorze. Są jednak ludzie, którzy takimi miejscami potrafią się zająć z odpowiednim namaszczeniem. Mimo, że Grupa Żywiec milczy w sprawie potencjalnego kupca, ten ujawnił się sam i zakłada oprócz zakupu obiektu, zachowanie jego własności intelektualnej. Browar to region, region to browar.

-To są browary miejscowości i mieszkańców, to nie są moje browary, ja je tylko uratowałem. To samo z Cieszynem, Marek Jakubiak przyjedzie i uratuje browar przed zamknięciem, ale on ten browar nie będzie Marka Jakubiaka, tylko on ten browar będzie mieszkańców miasta Cieszyn, no i oczywiście sympatyków tego browaru – mówi Marek Jakubiak, właściciel spółki Browary Regionalne Jakubiak.

Likwidacja i zamknięcie browaru to jak mówią przedstawiciele Grupy Żywiec absolutna ostateczność, ale w obecnej sytuacji nie można wykluczyć żadnego scenariusza.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wracają maseczki! Będą nowe obostrzenia w związku z koronawirusem!

Będzie rekonstrukcja rządu! Jest dużo zmian i nowe twarze

Szpitale w woj.śląskim już nie jednoimienne. 450 łóżek zostaje specjalnie na COVID

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close