RegionWiadomość dnia

Budki dla ptaków z kodem QR, kablami i Wi-Fi w Bielsku. Do czego służą?

W Bielsku-Białej budki dla ptaków na drzewach mają kod QR, Wi-Fi i kable, które biegną do ziemi. Co to za wynalazek i do czego służą?!

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

To nowe urządzenia mierzące wilgoć w korzeniach drzew, czyli system monitoringu wodnego. Za pomocą podobnych urządzeń badana jest także wilgotność na miejskich skwerach.

Spostrzegawczych przechodniów szczególnie zaciekawił zamocowany na pniu kabelek z końcówką w ziemi. Niektórzy sądzili, że to elektryczność zawitała do budek dla ptaków. Zaniepokojonych i zainteresowanych informujemy, że budki z kabelkami, prócz spełniania normalnych funkcji ptasiego schronienia, mierzą wilgotność gruntu pod drzewami. W podwójnym dnie budki znajduje się bowiem czujnik wilgotności i nadajnik, który przesyła do systemu informację na jej temat.

Dzięki przesyłanym danym służby ogrodnicze mają na bieżąco informacje, czy drzewo jest wystarczająco nawodnione. Program pilotażowo został uruchomiony na Rynku, gdyż rosnące tam drzewa otoczone są brukiem, co sprawia, że nawet w czasie deszczu tylko niewielka ilość wody wsiąka w glebę.

– W okresie letnim drzewa na Rynku są podlewane i w przypadku niewystarczającej wilgotności zamawiane jest podlewanie dodatkowe – oprócz tego z harmonogramu – tłumaczy ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

W sumie na terenie miasta działa 5 czujników wilgotności podłoża. Trzy znajdują się na Rynku, dwa na terenie jednej z rad osiedla w trawniku. Każdy zestaw składa się z czujnika wilgotności, przewodu oraz stacji (mała skrzyneczka) w której jest bateria i nadajnik WiFi. Nadajnik co godzinę wysyła do Urzędu Miejskiego informację o poziomie wilgotności.

Dzięki czujnikom w trawniku specjaliści od zieleni sprawdzają między innymi, jak częstotliwość koszenia wpływa na cyrkulację wody w glebie. Czujniki umieszczono w odległości około 3 metrów od siebie – jeden w trawniku niekoszonym, drugi w trawniku koszonym na bieżąco.

– Wyniki pomiarów posłużą jako dane do testów dotyczących częstotliwości koszenia trawników w mieścieinformuje Dariusz Gajny.

Źródło i foto: UM w Bielsku-Białej

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sosnowiec: Homofobiczny atak w autobusie! Wyzywał od pedałów!. Policja szuka sprawcy pobicia [WIDEO]

Hiszpania, Albania, Malta. Gdzie jeszcze nie można lecieć z Polski od 2 września?

Tyty, plan lekcji i maseczki na twarzy. Ruszył nowy rok szkolny [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close