KrajRegion

Burze i silny wiatr! IMGW wydało OSTRZEŻENIE METEO dla 10 województw

Burze dziś wystąpią na południu, wschodzie i w centrum kraju. W rejonach burz miejscami możliwe są ulewy, suma opadów może sięgać 40 mm, lokalnie opad gradu i porywy wiatru do 90 km/h.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców południowej i wschodniej Polski przed burzami z gradem.

Alerty obowiązują w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także w części mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Burzom z gradem towarzyszyć mogą opady deszczu do ponad 30 mm i porywisty wiatr osiągający nawet 90 km/h.

Polska będzie na skraju płytkiego i rozległego układu niżowego z ośrodkami nad północną Europą i nad Wyspami Brytyjskimi. Przed cały czas obecną i wolno przemieszczającym się z północnego zachodu do centrum kraju frontem chłodnym, z południowego zachodu będzie napływać wilgotna, ciepła i niestabilna masa powietrza.

Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. W górnej i środkowej troposferze będzie wyraźny strefowy przepływ.<br> Burze mogą rozbudowywać się w ciepłej masie przed frontem i na linii zbieżności, oraz w strefie samego frontu.

W wyniku dziennego nagrzewania niestabilność wzrośnie do umiarkowanej, na południu i południowym wschodzie miejscami do silnej (ML CAPE do 2000 J/kg).

Całkowita zawartość wody dostępna dla opadów (TPW) będzie sięgać 40 mm, a stosunek zmieszania w warstwie przypowierzchniowej miejscami wyniesie około 13 g/kg.

Dobrym warunkom termodynamicznym będą towarzyszyć dobre warunki kinematyczne (skrętność wiatru (SRH) miejscami do 150 m^2/s^2, DLS do 15 m/s). Głównym zagrożeniem towarzyszącym burzom będą opady deszczu. Miejscami suma opadów burzowy może wynieść do 40 mm.

Burze będą organizować się w liniowe struktury wielokomórkowe, (ang. training storms) dlatego możliwe jest przechodzenie kilku burz przez jeden obszar i większa kumulacja opadów. Miejscami rozbudują się również superkomórki, dlatego możliwe będą opady gradu i porywy wiatru do 90 km/h.

Źródło: IMGW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WAŻNE: Koronawirus w pociągu na Śląsku! Sanepid szuka pasażerów

Ginekolog z Zabrza podejrzany o gwałcenie pacjentek dostał 15 lat więzienia

Duży, żółty i robi wrażenie [WIDEO] Katowice są odkażane z koronawirusa dronem

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close