Region

Bytom: 15 lutego rusza nabór wniosków na wymianę starego pieca węglowego. O jakie dofinansowanie można się starać?

Ponad 170 nieekologicznych systemów ogrzewania zniknie w tym roku z mapy Bytomia w ramach kontynuacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Już 15 lutego ruszy nabór wniosków dla zainteresowanych wymianą starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Przygotowania do uruchomienia programu idą pełną parą. Wybraliśmy już operatora, który w tym roku zajmie się obsługą klientów. Będzie to firma Ekocsan – ta sama, która świadczyła nam usługi w zeszłym roku i którą klienci zdążyli już poznać – mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska.

Planujesz zmianę ogrzewania? Dowiedz się ile możesz zyskać

Mieszkańcy, którzy są na etapie planowania wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie proekologiczne mogą starać się o dofinansowanie:

  • zakupu i montażu  automatycznego kotła węglowego min. V klasy z ecodesign,
  • zakupu i montażu automatycznego kotła na biomasę  min. V klasy z ecodesign,
  • zakup i montaż kotła gazowego,
  • zakup i montaż pieca zasilanego prądem elektrycznym,
  • wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania  polegającego na podłączeniu lokalu mieszkalnego do miejskiej sieci ciepłowniczej
  • zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych

Maksymalna kwota dofinansowania na zakup i montaż proekologicznych systemów ogrzewania wynosi 7 tys. 200 zł oraz do 9 tys. zł na instalację fotowoltaiczną.

Operator w urzędzie

Wkrótce w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 Punkt Obsługi Klienta uruchomi operator PONE. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie tam można uzyskać niezbędne informacje oraz złożyć wniosek. Punkt będzie czynny od 15 lutego w każdy poniedziałek w godzinach od 9.00 do 17.00. Dyżur telefoniczny ruszy już w poniedziałek, 8 lutego.

Więcej informacji o operatorze można znaleźć na stronie www.niskaemisja.ekoscan.pl.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje

Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej, do końca 2021 roku użytkownicy kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat mają obowiązek wymienić je na ekologiczne systemy grzewcze np. niskoemisyjne kotły grzewcze V klasy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Na Śląsku będzie można ładować samochody elektryczne wprost z latarni! To pomysł firmy z Tychów

Katowice: Prohibicja w kolejnych dzielnicach. Tym razem Załęże i Szopienice

To są najpopularniejsze imiona dzieci w Polsce w 2020 roku

 

źr. UM Bytom

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close