RegionWiadomość dnia

Bytom: Będą dotacje na wymianę ogrzewania

Zastanawiasz się, czy w tym roku wymienić stary piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła? Bytom pomoże Ci w pozyskaniu dofinansowania. Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej edycji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE).

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– W tym roku na walkę z niską emisją pozyskaliśmy 1,5 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tych środków będziemy w stanie wymienić ponad 170 nieekologicznych źródeł ciepłamówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Podobnie jak w ubiegłym roku wsparcie będą mogli otrzymać mieszkańcy, którzy planują zmodernizować system ogrzewania, np. wymienić piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego. Z dotacji mogą też korzystać zainteresowani montażem instalacji fotowoltaicznej oraz przyłączem lokalu mieszkalnego do miejskiej nitki ciepłowniczej.

Zmiany związane z odejściem od starych systemów ogrzewania są konieczne, aby poprawić stan naszego środowiska. Efekty ubiegłorocznej edycji PONE, czyli 220 podpisanych umów na kwotę blisko 4 mln zł, to dla nas znak, że trzeba kontynuować ten kierunek działańkonkluduje wiceprezydent Waldemar Gawron.

Przewidywane łączne nakłady na realizację PONE w tym roku wyniosą ponad 2,5 mln. zł Ich sfinansowanie zakładane jest ze środków WFOŚiGW w formie pożyczki stanowiącej 60% kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostała kwota wynosząca ponad milion zł sfinansowana zostanie przez beneficjentów końcowych (mieszkańców) dokonujących wymiany lub montażu ekologicznych systemów grzewczych.

Kwota dofinansowania, o którą będą mogli ubiegać się mieszkańcy to 7 200 zł na wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy oraz maksymalnie 9 tys. zł dotacji na zakup i montaż układu fotowoltaicznegoinformuje Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska.

Nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła rozpocznie się w lutym po ogłoszeniu operatora programu. O szczegółach tegorocznej edycji będziemy informować na bieżąco.

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cios prosto w serce – to przyczyna zgonu 13-letniej Patrycji. Była w ciąży [NOWE FAKTY]

„To jest kpina, to jest propaganda!” Pacjenci o rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19

Bułkęs w Katowicach otworzył lokal mimo obostrzeń. Przyszli klienci, policja i sanepid [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close