Region

Bytom: Likwidacja Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Szansa dla Dziecka” w Stolarzowicach

Decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu z końcem roku zlikwidowana zostanie Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Szansa dla Dziecka” w Stolarzowicach. To efekt zmian, jakie w ostatnich latach w kraju przeprowadzone zostały w związku z reorganizacją funkcjonowania instytucjonalnej pieczy zastępczej. Zgodę na likwidację placówki wyraził także Wojewoda Ślaski.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Przypomnijmy, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej mówi, że dzieci do 10. roku życia nie mogą już przebywać w domach dziecka, a od 2021 r. w jednym takim domu nie może być więcej niż czternaścioro dzieci. I tak w ramach pierwszego etapu reorganizacji ośrodek w Stolarzowicach opuściła pierwsza 14-osobowa grupa dzieci, która znalazła swój nowy dom w nowo otwartej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 8 w Śródmieściu uruchomionej w ramach projektu unijnego „Jak w rodzinie”. Z ekonomicznego punku widzenia, utrzymywanie tak dużej placówki z 14 osobową grupą dzieci było nieracjonalne.  Teraz na przeprowadzkę czekają pozostali mieszkańcy – łącznie 18 dzieci.

 

Po 57 latach działalności placówki kończy się jakiś etap. To szmat czasu, wiele wspomnień i ogrom pracy, jaką cała kadra ośrodka włożyła w to, by stworzyć tu dobre warunki dla naszych podopiecznych i dać im szansę na normalne, spokojne życie – mówi Andrzej Łabądź, dyrektor POW Szansa dla Dziecka.

 

Do 31 grudnia podopieczni ośrodka przeprowadzą się  do nowo otwartej POW przy ul. Piłsudskiego, a budynek zostanie przekazany w zarząd Województwa Śląskiego, który planuje z początkiem roku uruchomić tam Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną. Nowy dom znajdą tam dzieci, które z różnych względów nie mogą zamieszkać w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a wymagają szczególnej opieki. Uchwałę w sprawie przekazania darowizny w postaci nieruchomości przy pl. Jana 13 w Stolarzowicach na rzecz Województwa Śląskiego, podjęli 23 listopada bytomscy radni.

Wiemy już, że będzie to 13- osobowa grupa dzieci od 1 do 6 lat oraz 11 – osobowa grupa  starszych dzieci,  które wymagają specjalistycznej opieki terapeutycznej czy rehabilitacyjnej – mówi Andrzej Łabądź.

Zgodnie z zapowiedziami nowego gospodarza obiektu przy pl. Jana, w planach jest jego gruntowna przebudowa oraz remont, który dostosuje budynek do potrzeb jego mieszkańców. Personel placówki opiekuńczo-wychowawczej będzie mógł podjąć pracę w nowo utworzonej placówce lub pozostanie zatrudnionych w Regionalnej Placówce Opiekuńczo – Terapeutycznej, za czym opowiedziała się większość pracowników  – dodaje zastępca prezydenta Waldemar Gawron.

Warto wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich 3 lat instytucjonalna piecza zastępcza w Bytomiu przeszła duże zmiany. W 2018 r. utworzono Centrum Usług Wspólnych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz uruchomiono trzy nowe placówki opiekuńczo-wychowawcze POW Nr 1,2 i 3, a w kolejnych latach cztery kolejne. Po likwidacji POW” Szansa dla Dziecka” miasto dysponować będzie łącznie 10 placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, a każda z nich zapewni 14 miejsc. Wraz z likwidacją placówki, zmieni się też siedziba Ośrodka Adopcyjnego, która mieścić się będzie w Śródmieściu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sanepidy przestają raportować o koronawirusie. Wojewoda też ma szlaban na informowanie

Stoki narciarskie będą otwarte! Są wytyczne inspektora sanitarnego

POTĘŻNY Antonov An-124 Rusłan w Katowice Airport. Kolos przyleciał do Pyrzowic ze sprzętem medycznym [ZDJĘCIA]

 

źr. UM Bytom

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close