KrajRegionWiadomość dnia

Sanepidy przestają raportować o koronawirusie. Wojewoda też ma szlaban na informowanie

Koniec z codziennym raportowaniem o sytuacji w danym mieście czy powiecie przez lokalne sanepidy. Od wtorku sanepidy w całej Polsce przestają informować szczegółowo gdzie i ile zakażeń koronawirusem przybyło, ile jest zgonów i ilu ozdrowieńców. Na tym nie koniec, bo embargo informacyjne mają nie tylko powiatowe ale i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także urzędy wojewódzkie i starostwa. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz

Wtorek, 24 listopada to pierwszy dzień kiedy sanepidy nie poinformowały o danych statystycznych, które do tej pory podawały codziennie do publicznej wiadomości. To zmiana polityki rządu odnośnie informowania o liczbach, związanych z epidemią koronawirusa. Ilu jest nowych zakażonych w Gliwicach? Ilu w powiecie cieszyńskim? Ilu w Katowicach? Teraz to jedna wielka niewiadoma. Nie wiadomo także ile osób zmarło stricte na COVID-19 w danej lokalizacji i ilu jest ozdrowieńców. Niektóre miasta – jak Chorzów – informują o tym fakcie swoich mieszkańców, żeby każdy był świadomy skąd bierze się informacyjny zator.

 

-Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie przekazała nam informację, że decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego, przestaje ona informować o sytuacji epidemiologicznej w mieście.
Jesteśmy tym zaskoczeni, ponieważ do tej pory to właśnie chorzowski sanepid przekazywał nam informację o liczbie zakażonych, poddanych kwarantannie, liczbie zgonów czy ozdrowieńców. To właśnie te informacje, które PSSE Chorzów przekazywał Miejskiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego mogliście zawsze znaleźć na stronie http://koronaraport.chorzow.eu
Nie mamy informacji, czy i gdzie ewentualnie można będzie śledzić raporty zakażeń na poziomie miast, jak to było do tej pory – czytamy na facebooku miasta Chorzów.

Danych nie publikują już teraz także starostwa i urzędy wojewódzkie. Kto w takim razie przejmuje pałeczkę w publikowaniu danych, dotyczących koronawirusa? Teraz dane o liczbie zakażeń, zgonów czy ozdrowień wprowadzać mają do systemu rejestracji EWP laboratoria. Tym samym dostęp do statystyk będzie miało jedynie Ministerstwo Zdrowia i jego agendy.

Nie wszystkie dane będą jednak niedostępne. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia – dane o zakażeniach dotyczących poszczególnych powiatów będą do wglądu na stronach rządowych. Zabraknie tam jednak danych dotyczących poszczególnych miast.

 

Tymczasem mamy gwałtowny spadek liczby zakażeń Korona wirusem. Ministerstwo zdrowia poinformowało dziś o 10 139 nowych przypadkach w tym 979 z województwa śląskiego. Niestety, z powodu COVID-19 zmarło 540 osób, z czego 55 osób, które nie były obciążone chorobami współistniejącymi. W ciągu doby wykonano prawie 34 tys. testów.

Jednocześnie zwiększono globalną liczbę zakażeń o 22 tysiące nowych przypadków. Jak tłumaczy inspekcja sanitarna do niedawna dane o zakażeniach wprowadzane były ręcznie, a gdy w połowie października nastąpił nagły wzrost liczby przypadków, wprowadzony został informatyczny system wprowadzania danych i pojawiły się rozbieżności. Od teraz wprowadzony został jednolity model raportowania.

 

autor: Wojciech Żegolewski/TVS
źródło: wadowice24

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Może paść rekord zakażeń! GiS informuje, że dopisze 22 tysiące przypadków!

Masowe testy na koronawirusa na Śląsku! Kto i kiedy będzie badany?

Katowice: Pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym w MCK już za kilka dni!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close