RegionWiadomość dnia

Katowice: Pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym w MCK już za kilka dni!

Do końca tygodnia szpital tymczasowy w Katowicach ma być gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Ma służyć przede wszystkim jako wsparcie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w sytuacji, kiedy w innych szpitalach będzie brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Szpital tymczasowy ma też odciążyć inne szpitale, które z konieczności muszą przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem kosztem tych z innymi schorzeniami.

 

 

Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz

-My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta COVIDowego ani nie COVIDowego nie zabrakło miejsca w szpitalach oraz w systemie opieki zdrowotnej. Tak abyśmy mieli to poczucie bezpieczeństwa realistyczne, a nie tylko hipotetyczne – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W szpitalu w MCK będzie możliwość leczenie zakażonych pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, a także tych z ostrą niewydolnością oddechową. W szpitalu będą trzy sale zabiegowe.

-Jedna w sprzęt endoskopowy do kolonoskopii, gastroskopii i bronchoskopii. Drugą salę taką ogólnochirurgiczną zabiegową i trzecią salę wyposażoną w sprzęt okulistyczny, laryngologiczny, aby zabezpieczyć w miarę jak najszerzej wszystkie możliwe powikłania, które występują u pacjentów w COVID 19 – mówi Piotr Grazda, dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach.

Bardzo zaawansowane są prace w pozostałych dwóch szpitalach tymczasowych w Pyrzowicach i Ustroniu. Ich gotowość do przyjmowania pacjentów będzie zależeć od potrzeb. Są traktowane jako rezerwa dla pozostałych szpitali.

-My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta COVIDowego ani nie COVIDowego nie zabrakło miejsca - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski
-My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta COVIDowego ani nie COVIDowego nie zabrakło miejsca – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Do pracy we wszystkich szpitalach COVIDowych w woj. śląskim zostało zaangażowanych kilkuset ratowników górniczych, na co dzień pracujących w Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

-Nasi ratownicy, którzy mają przeszkolenie, to pierwsze przeszkolenie medyczne, będą wsparciem medyków, którzy pracują tutaj będę pracować z chorymi. Będziemy pracować tak jak w tej chwili to jest w układzie 12/12, dwanaście godzin pracy i dwanaście godzin odpoczynkumówi Artur Dyczko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych.

Szpital w MCK w Katowicach będzie mógł przyjąć 500 pacjentów, w tym stu na OIOM-owe.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ferie zimowe skumulowane, wyciągi narciarskie zamknięte! Dla wielu to może być koniec!

Właściciele wyciągów i hoteli w Beskidach zdruzgotani decyzją rządu ws. ferii i zamknięcia wyciągów

Rząd odmraża gospodarkę. Otwarcie całego sektora handlowego od 28 listopada

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close