RegionWiadomość dnia

Katowice: Pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym w MCK już za kilka dni!

Do końca tygodnia szpital tymczasowy w Katowicach ma być gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Ma służyć przede wszystkim jako wsparcie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w sytuacji, kiedy w innych szpitalach będzie brakować miejsc dla chorych na COVID-19. Szpital tymczasowy ma też odciążyć inne szpitale, które z konieczności muszą przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem kosztem tych z innymi schorzeniami.

 

 

Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz

-My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta COVIDowego ani nie COVIDowego nie zabrakło miejsca w szpitalach oraz w systemie opieki zdrowotnej. Tak abyśmy mieli to poczucie bezpieczeństwa realistyczne, a nie tylko hipotetyczne – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W szpitalu w MCK będzie możliwość leczenie zakażonych pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, a także tych z ostrą niewydolnością oddechową. W szpitalu będą trzy sale zabiegowe.

-Jedna w sprzęt endoskopowy do kolonoskopii, gastroskopii i bronchoskopii. Drugą salę taką ogólnochirurgiczną zabiegową i trzecią salę wyposażoną w sprzęt okulistyczny, laryngologiczny, aby zabezpieczyć w miarę jak najszerzej wszystkie możliwe powikłania, które występują u pacjentów w COVID 19 – mówi Piotr Grazda, dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach.

Bardzo zaawansowane są prace w pozostałych dwóch szpitalach tymczasowych w Pyrzowicach i Ustroniu. Ich gotowość do przyjmowania pacjentów będzie zależeć od potrzeb. Są traktowane jako rezerwa dla pozostałych szpitali.

-My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta COVIDowego ani nie COVIDowego nie zabrakło miejsca - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski
-My musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta COVIDowego ani nie COVIDowego nie zabrakło miejsca – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Do pracy we wszystkich szpitalach COVIDowych w woj. śląskim zostało zaangażowanych kilkuset ratowników górniczych, na co dzień pracujących w Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

-Nasi ratownicy, którzy mają przeszkolenie, to pierwsze przeszkolenie medyczne, będą wsparciem medyków, którzy pracują tutaj będę pracować z chorymi. Będziemy pracować tak jak w tej chwili to jest w układzie 12/12, dwanaście godzin pracy i dwanaście godzin odpoczynkumówi Artur Dyczko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych.

Szpital w MCK w Katowicach będzie mógł przyjąć 500 pacjentów, w tym stu na OIOM-owe.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ferie zimowe skumulowane, wyciągi narciarskie zamknięte! Dla wielu to może być koniec!

Właściciele wyciągów i hoteli w Beskidach zdruzgotani decyzją rządu ws. ferii i zamknięcia wyciągów

Rząd odmraża gospodarkę. Otwarcie całego sektora handlowego od 28 listopada

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close