RegionWiadomość dnia

Bytom: Miasto z pomocą dla przedsiębiorców. Będą zwolnienia z opłaty koncesyjnej

Jeden tydzień, dwa spotkania prezydenta Mariusza Wołosza z bytomskimi restauratorami, poświęcone możliwościom wsparcia pogrążonego w zapaści sektora gastronomicznego. Jednym z głównych tematów rozmów były kwestie związane z opłatą koncesyjną na sprzedaż napojów alkoholowych.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

W spotkaniu z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem wzięło udział ośmiu przedstawicieli branży gastronomicznej reprezentowanej przez właścicieli Piwnic Gorywodów, Lodziarni u Fiołków, W Lufcie, Pubu Zelter, Pubu na Rycerskiej, Fuks, Piwiarni Warka czy restauracji Molto Bene. Pośród poruszanych przez przedsiębiorców tematów była kwestia zwolnień z podatku od nieruchomości, z tytułu zajęcia pasa drogowego i opłaty koncesyjnej.

Obecnie procedowana jest w Senacie nowelizacja ustawy przewidująca przedłużenie terminu opłaty lub zwolnienie przedsiębiorców z opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, naliczanej na podstawie sprzedaży alkoholu w roku ubiegłym.

Bytom: Miasto z pomocą dla przedsiębiorców. Będą zwolnienia z opłaty koncesyjnej (fot.UM Bytom)
Bytom: Miasto z pomocą dla przedsiębiorców. Będą zwolnienia z opłaty koncesyjnej (fot.UM Bytom)

– Choć przepis ten zapewne wejdzie w życie, nie nastąpi to w styczniu. Dlatego na obecną chwilę, biorąc pod uwagę obecny stan prawny nie możemy skorzystać z możliwości zwolnienia przedsiębiorców z pierwszej raty opłaty koncesyjnej. Przedsiębiorcy, aby otrzymać koncesję, będą musieli wpłacić pierwszą ratę opłaty tłumaczy Ewa Tomczak, skarbnik miasta. Sumarycznie restauratorzy uiszczają opłatę koncesyjną sięgającą około 300 tys. zł w skali miasta – pojedyncze wpłaty wynoszą od 170 zł do 900 zł za pierwszą ratę opłaty koncesyjnej.

Prezydent zapewnił, że gdy tylko zaczną obowiązywać nowe przepisy, przygotowana zostanie uchwała dotycząca zwolnień z opłaty koncesyjnej. – Uchwała będzie dotyczyła zwolnień z drugiej i trzeciej raty opłaty koncesyjnej. Wówczas na wniosek przedsiębiorców w formie jednorazowej zwolnimy ich z 2/3 płatności należnych za 2020 rok – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

To nie wszystko, co podczas spotkania zaproponował prezydent. Kwota pierwszej raty opłaty koncesyjnej wróci do restauratorów w pełnej wysokości w formie rzeczowej – środków zabezpieczenia bezpośredniego.

 

źródło: UM Bytom
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Znowu brakuje na Śląsku osocza ozdrowieńców!

Śnieg nadciąga do Polski! Temperatury nadal dodatnie. Sprawdź prognozę pogody

Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2021 roku? Będzie ich tylko siedem

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close