RegionWiadomość dnia

Bytom: Przy kościele Świętego Ducha ruszają wykopaliska. Czego szukają archeolodzy?

W poniedziałek, 2 marca ruszają wykopaliska w Bytomiu. Archeolodzy zbadają teren przy kościele Świętego Ducha. Z wykopaliskami, które potrwają do końca marca historycy i pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wiążą ogromne nadzieje.

 

 

Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Kierownictwo nad badaniami archeo obejmie Jarosław Święcicki. Wykopaliska potrwają do końca marca. Termin wykopalisk przy kościele Świętego Ducha w Bytomiu nie jest przypadkowy. Okazją do przeprowadzenia badań jest remont kościoła, między innymi jego fundamentów. Zaplanowano dwa wykopy sondażowe o wymiarach 3 na 1,5 metra. Celem wykopalisk archeologicznych jest rozpoznanie najbliższego sąsiedztwa kościoła.

-Podobnie jak podczas przeprowadzonych w 2018 roku badań na wzgórzu św. Małgorzaty, i tutaj spodziewamy się odkrycia grobów. Przy kościołach o średniowiecznej metryce zwykle znajdowały się cmentarze, a zmarli chowani byli także w kościele. W przypadku św. Ducha potwierdziły to badania Teresy Kosmali przeprowadzone w 1998 roku – wyjaśniają przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego.

Na załączonej grafice kościół św. Ducha oznaczono literą „L”.

 

źródło: Muzeum Górnośląskie/facebook
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus za naszą południową granicą! Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano w Czechach

Ruch Chorzów zapłacił karę za odpalenie rac. Kibice oddali pieniądze klubowi!

W marcu jak w garncu 🙂 Sprawdź jak będzie POGODA w pierwszych dniach marca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close