RegionWiadomość dnia

Bytom: Sadźmy drzewa, mówi prezydent Wołosz i…jak powiedział tak zrobił!

Zanieczyszczenie powietrza w miastach i nie tylko ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Aby zminimalizować szkodliwość tego zjawiska, zachęcamy mieszkańców do sadzenia drzew. 7 maja prezydent Bytomia Mariusz Wołosz wspólnie z bytomskimi strażakami zasadził cztery drzewa na terenie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Łużyckiej. Dwa klony palmowe i świerki przekazane zostały przez Nadleśnictwo Brynek w ramach współpracy z miastem, m.in. przy akcjach edukacyjnych oraz przy sprzątaniu lasów ze śmieci.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Drzewa odgrywają ogromną rolę przyrodniczą w naszym ekosystemie. Pochłaniają zanieczyszczenia, obniżają temperaturę powietrza w mieście – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Warto podkreślić, że drzewa nie tylko w procesie fotosyntezy uwalniają tlen, ale pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze z pyłów i gazów, jak również zatrzymują wody opadowe czy wpływają na zmniejszenie hałasu w dużych aglomeracjach.

– Drzewa na terenach silnie zurbanizowanych mają ogromne znaczenie i właśnie tam przynoszą najwięcej korzyści – mówi Maciej Koźmiński, zastępca Naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu. – Pochłaniają wiele zanieczyszczeń, chronią przed hałasem, ale również wpływają na polepszenie wód, oczyszczając je z metali ciężkich – podkreśla Maciej Koźmiński.

Ponadto dają cień w upalne dni, przez co obniżają temperaturę i przyczyniają się do likwidacji tzw. miejskiej wyspy ciepła. Stąd też warto je sadzić i dbać o nie, gdyż zdecydowanie odwdzięczą się choćby w ten sposób, że wnoszą koloryt w podwórza, ulice.

Bytom apeluje również, aby mieszkańcy i inwestorzy zabiegi w ich koronach lub wykopy przy korzeniach wykonywali w sposób jak najmniej ingerujący w drzewa, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, gdyż nadmierne cięcia lub zniszczenia mogą spowodować konieczność nałożenia kar administracyjnych.

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Michała Kędzierskiego żegnał cały Racibórz. Pogrzeb zastrzelonego policjanta ściągnął tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dziś ruszają pierwsze metrolinie. Sprawdź rozkład

Większa liczba pasażerów w komunikacji zbiorowej. Zmiany wejdą w życie 15 maja

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close