KrajRegion

Chorzów: Gdzie wypocząć? Ciekawe miejsca w Chorzowie

Wakacje w mieście nie muszą być spędzane pomiędzy blokami. Chorzów ma wiele do zaoferowania – sprawdź ciekawe miejsca i odwiedź je w tegoroczne lato!

 

Sosnowiec czeka na uchodźców? Konsulat w Katowicach już jest! Zobaczcie go w TOP 5 SILESIA FLESZ

Chorzów i ciekawe miejsca? Oczywistym wyborem jest Park Śląski, ale tam w ciepłe dni jest dosyć tłoczno. Jest za to wiele innych bardziej kameralnych i równie ciekawych miejsc, w których można wypocząć. Polecamy m.in.: Dolinę Górnika, jak również Żabie Doły czy Uroczysko Buczynę.

 

Dolina Górnika

W najstarszej części Chorzowa, tuż przy granicy z Bytomiem, ukryte jest jedno z najbardziej urokliwych miejsc w tym mieście – Dolina Górnika, przez miejscowych zwana także Ligą. Choć kompleks lata świetności ma już dawno za sobą, to nadal jest to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Chorzowa.

Teren Doliny Górnika należał do nieistniejącej już kopalni „Barbara”. Kiedyś był tu nawet basen i boisko piłkarskie, dziś to głównie dwa stawy rybne niezwykle popularne wśród wędkarzy. Zbiorniki połączone są kanałem, nad którym przerzucono metalowy mostek. Wokół stawów biegnie alejka spacerowa, a w pobliżu ścieżka rowerowa. Jest tu także plac zabaw, plenerowa siłownia i restauracja na brzegiem jednego ze stawów.

Do Doliny Górnika najłatwiej dojechać od ulicy Wiejskiej. Przywita nas metalowa brama, a za nią… kopalniany wagonik ustawiony pomiędzy drzewami. Przed bramą jest niewielki parking, a w okresie wakacyjnym można tu dojechać autobusem linii 98.

 

Żabie Doły

Niedaleko Doliny Górnika znajdziemy kolejne miejsce do wypoczynku i spacerów – zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.  To najstarszy obszar chroniony na terenie Chorzowa, ustanowiony w 1997 roku rozporządzeniem wojewody katowickiego. Wcześniej, przez dziesięciolecia, był to teren eksploatacji przemysłowej. Wydobywano tu m.in. rudy cynku i ołowiu oraz węgiel. Po zakończeniu działalności industrialnej ten teren znów w posiadanie objęła przyroda.

– Obszar jest przykładem osiągnięcia znacznych wartości przyrodniczych terenu wcześniej przekształconego przez działalność przemysłową. Zespół wyznaczono w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych – można przeczytać w „Raporcie o stanie miasta 2018”

Żabie Doły to raj dla ptaków. Ornitolodzy naliczyli tu blisko 130 gatunków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych (m.in. zagrożony wyginięciem w regionie bączek). W ostatnim czasie postawiono tu specjalne stanowiska do dyskretnej obserwacji ptaków. Miejsce chętnie odwiedzane jest także przez wędkarzy i rowerzystów.

 

Uroczysko Buczyna

Po drugiej stronie miasta, przy granicy z Rudą Śląską, znajduje się jeszcze jeden chorzowski zespół przyrodniczo-krajobrazowy – Uroczysko Buczyna. To część leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i zajmuje powierzchnię ponad 65 ha.

– Zespół zawdzięcza dobrze wykształconemu zbiorowisku kwaśnej buczyny niżowej o starym drzewostanie, występującym jedynie w tej części Chorzowa. Rada Miasta Chorzów podjęła w 2001 roku uchwałę w sprawie uznania tego obszaru za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Starodrzew obejmował wówczas około 300 drzew o obwodach przekraczających 200 cm, w tym aż 22 posiadało wymiary kwalifikujące je do uznania za pomnik przyrody – podaje „Raport o stanie miasta 2018”.

Przez teren uroczyska przechodzi zielony szlak turystyczny, miejsce jest też chętnie odwiedzane przez rowerzystów.

 

Park Róż

Ciekawe miejsca do wypoczynku w Chorzowie znajdziemy nie tylko na obrzeżach miasta. Mieszkańcy centrum mogą się udać na spacer do Parku Róż. To jeden z najciekawszych parków Chorzowa, powstał w okresie międzywojennym, w latach 1926 – 1930. Obecnie zajmuje teren 9 ha.

– Tworzą go dwa stawy zwane Małym i Dużym Leopoldem, które powstały w miejscu starej piaskowni. Gospodarując miejsce wypoczynku chorzowian, pomyślano o zarybieniu stawów, które przez to były i są rajem dla wędkarzy. Jednak z biegiem lat stawy ulegały zniszczeniu. Przedostające się do nich ścieki groziły zamarciem życia biologicznego. W 1997 roku zbiorniki rekultywowano. Zadbano o oczyszczenie i uszczelnienie dna, uporządkowanie niebezpiecznych stromych brzegów i połączenie Małego i Dużego Leopolda przekopem – podaje strona parki.org.pl.

Wyznaczono tu także ścieżkę dydaktyczną opartą o walory przyrodnicze i estetyczne parku, natomiast najmłodsi mają do dyspozycji plac zabaw.

 

Staw Amelung

Chorzów II też ma ciekawe miejsca. Przy granicy ze Świętochłowicami znajduje się kolejne miejsce wypoczynku położone między blokami – to teren stawu Amelung, który odnowiono kilkanaście lat temu.

– Jest to obszar poprzemysłowy, przez wiele lat zanieczyszczany i degradowany przez człowieka. Obejmował dwa akweny powstałe w latach 20. ubiegłego stulecia. W latach 1886 – 1971 wydobycie węgla prowadzono bezpośrednio pod stawami. Natomiast na terenach znajdujących się w sąsiedztwie eksploatację prowadzono w latach 1969 – 1971, czego efektem było pojawienie się kolejnych niebezpiecznych zapadlisk – można przeczytać na stronie parki.org.pl.

Rekultywację tego terenu przeprowadzono w latach 2005 – 2007. Główną część stanowi staw, na którym można podziwiać rośliny wodne, wyznaczono tu także ścieżkę przyrodniczą. Amelung chętnie odwiedzają wędkarze, a dzieci mogą się pobawić na placu zabaw.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Chorzów będzie świecił przykładem? Ma być ekologicznie i oszczędnie

(źródło: mojchorzow.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close