AlarmRegionWiadomość dnia

Co z pieniędzmi za deputaty dla górniczych wdów? Wybuchła o to polityczna wojna [WIDEO]

Wdowy po górnikach wciąż czekają na rekompensaty za deputat węglowy. I nie wiedzą, czy i kiedy pieniądze za deputat dostaną. W tle polityczna przepychanka na argumenty między PO i PiS.

 

To dyskryminacja – mówią wprost wdowy po górnikach, które nie dostały rekompensaty za utracony deputat węglowy. -Zostałyśmy w ustawie pominięte, nie jesteśmy jakimś po prostu drugim sortem. Nie wiemy dlaczego minister nas pominął jako wdowy po zmarłych i po tragicznie zmarłych i oczywiście mówmy tutaj o sierotach i o półsierotach też. Domagamy się tego, żeby nam też to wypłacono – mówi Agata Kowalczyk, wdowa po górniku.

-Mąż mój też pracował i gdyby było mu dane dopracować, również byłby emerytem. Ewentualnie gdyby wyszedł z wypadku, w tej chwili byłby rencistą. Czuję się zniesmaczona taką różnicą, którą nas potraktowano – że jednym zostało to, a drugim nie aczkolwiek poszło medialnie, że wszyscy dostają – mówi Danuta Domagała, wdowa po górniku.

Wdowy po górnikach wciąż czekają na rekompensaty za deputat węglowy. I nie wiedzą, czy i kiedy pieniądze za deputat dostaną

Wcześniej minister Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że w sprawie wdów po ofiarach wypadków nie było przeoczenia. Tłumaczył, że uprawnienie ich do rekompensaty mogłoby się wiązać z narażeniem się na odpowiedzialność za udzielenie niedozwolonej pomocy publicznej. Z taką argumentacją posłowie Platformy Obywatelskiej się nie zgadzają. -To jest jeden wielki absurd. Przecież ta ustawa dotyczy – trzeba powiedzieć jednoznacznie – likwidacji deputatu węglowego, więc tu nie ma żadnej pomocy publicznej, bo Unia Europejska przekazała środki na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego i w ramach tej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego pan minister dokonuje likwidacji deputatu węglowego wypłacanego przez Skarb Państwa, przez spółki węglowe bo do tego doszło – mówi Krzysztof Gadowski, poseł na sejm RP.

-Złożyliśmy w Kancelarii Marszałka Sejmu stosowną nowelizację ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym. Wcześniej też kierowaliśmy pismo i apel do premiera Morawieckiego między innymi w imieniu wdów, sierot po zmarłych pracownikach przedsiębiorstw żeby rząd zajął się tą posortowaną niestety grupą środowisk górniczych – mówi Paweł Bańkowski, poseł na sejm RP.

Wdowy po górnikach wciąż czekają na rekompensaty za deputat węglowy. I nie wiedzą, czy i kiedy pieniądze za deputat dostaną

Do sytuacji odnieśli się śląscy parlamentarzyści PiS. W specjalnym oświadczeniu przytaczanym przez Polską Agencję Prasową możemy przeczytać:

„Obecny rząd dostrzega problem osób, które utraciły prawo do bezpłatnego węgla, ale to prawo nabyły będąc pracownikami kopalń, a także wdów i sierot po górnikach, którzy zginęli w pracy. Trwa szacowanie grupy potencjalnych uprawnionych oraz analiza możliwości rozwiązania tej kwestii”.

(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

4 thoughts on “Co z pieniędzmi za deputaty dla górniczych wdów? Wybuchła o to polityczna wojna [WIDEO]”

    1. To co Pan minister  Grzegorz Tobiszewski powiedział zakrawa na kpinę,cyt’nie było niedopatrzenia,bo to była by pomoc publiczna? A dla wdów po emerytach i rencistach nie jest…. ehhhh kto zasiada na tak wysokich i odpowiedzialnych stanowiskach  …. rozumiem,że każdy ma prawo popełniać błędy,ale Panowie przecież najpierw logicznie się myśli aby następnie brać odpowidzialność za swoje słowa. Zlekceważyl nas, krótko mówiąc. Mam jednak wielką nadzieję, i wierzę,że zrobi wszystko, dokłądając starań by naprawić swój wydaje mi się umyślnie popełniony błąd . My wdowy,czekamy cierpliwie na swoją rekompensatę .  Mamy także ,że wniosków ponownie nie będziemy musiały składać… pozdrawiam

  1. Witam
    Panie Janik-PIS oglądałem Pana wypowiedz w telewizji lokalnej na temat wypłat dla osób które nie dostały ,mam Panu powtórzyć co Pan mówił ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close