RegionWiadomość dnia

Można już składać wnioski o rekompensatę za deputat węglowy. Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o pieniądze za deputat?

Dla wielu wyczekiwana szansa na rekompensaty za utracony deputat węglowy właśnie się materializuje. W 18 punktach w kraju rusza składanie wniosków na rekompensaty za deputat węglowy. Wypełnienie już trwa.

 

Śmierć prezydenta Gdańska i fala hejtu w internecie! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

-No nie było trudno. Normalne, profesjonalne takie wypisanie. Dane swoje – mówi Marian Wyciszkiewicz, były pracownik KWK „Centrum”, mieszkaniec Bytomia. Tu w Bytomiu nie wszystkim jednak poszło tak łatwo. -Dzisiaj przeszedłem się dowiedzieć co w tej sprawie, czy mogę składać wniosek. Pani powiedziała: „w którym roku pan odchodził na emeryturę?” – „no w 2015. Podobna sytuacja jak u pana, co przed panem był i ta sama sytuacja – no niestety nie ma sensu składać wniosku – mówi Waldemar Filipczak, były pracownik KWK „Centrum”, mieszkaniec Bytomia.

Sens składania wniosków, w myśl ustawy, mają górnicy na świadczeniach przedemerytalnych, wdowy, które ponownie wyszły za mąż, a także te, które pobierają renty specjalne. Rekompensaty przysługują także osobom mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej i pobierającym zamiast swojej emerytury/renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku.

Na rekompensaty mogą liczyć także ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosków przy pierwszej ustawie z 2017 roku. Szacuje się, że najwięcej uprawnionych w myśl nowej ustawy, bo około 18 tysięcy osób, złoży wnioski w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

-Kłopotu nie ma. Jesteśmy przygotowani, punkty wystartowały o 8 rano, przyjmują. Ilość osób jest na razie szczęśliwie adekwatna do pogody, czyli nikomu się na razie nie chce stać przy -7 stopniach na zewnątrz, natomiast osoby, które przychodzą są załatwiane na bieżąco – mówi Wojciech Jaros, Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

 

Czasu na złożenie wniosku jest sporo, bo aż 3 miesiące. SRK uruchomiło infolinię dla wszystkich, którzy mogą być uprawnieni do otrzymania rekompensaty. Łącznie do odbioru świadczenia uprawnionych może być nawet 24 tysiące osób.

(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close