RegionWiadomość dnia

Specjalne wystawy i bilety za 1 zł. Muzeum Śląskie w Katowicach obchodzi 90-lecie!

Chociaż w nowym miejscu mieści się od stosunkowo niewdawana, to Muzeum Śląskie ma już w sumie 90 lat. Muzeum utworzone zostało przez Sejm Śląski dokładnie 23 stycznia 1929 roku. Okrągły jubileusz przypadający na ten rok obchodzony będzie przez najbliższe 12 miesięcy.

 

Dzwoni policjant i zadaje pytania? To QUIZ śląskich mundurowych!


-Świętujemy nie sami i nie na akademiach, które nas samych celebrują, ale wspólnie z naszymi przyjaciółmi, instytucjami które nas otaczają. Uważamy, że nie tkwimy w próżni kulturowej, tylko nasza kolekcja często ma jakiś związek z tym, co działo się w Operze Śląskiej, Teatrze Śląskim mam tu na myśli głównie zbiory Centrum Scenografii Śląskiej, czy w Bibliotece Śląskiej, gdzie znajduje się cała bibliografia Muzeum Śląskiego – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

 

W ramach obchodów 90-lecia Muzeum Śląskiego odbędą się wystawy, wykłady, koncerty, spektakle i konferencje. Pojawią się także projekty wydawnicze oraz zapoczątkowane zostanie nowe, cykliczne wydarzenie – Biennale Industrii, poświęcone fenomenowi dziedzictwa przemysłowego.

 

-Zależało nam na tym, aby program był w pewien sposób odbiciem naszej oferty programowej, aby jego odbiorcami byli zarówno widzowie najmłodsi poprzez ekspertów, ale przede wszystkim nasi widzowie – widzowie, którzy nas odwiedzają i korzystają z naszej oferty niezależnie od wieku, zainteresowań czy tzw. kompetencji kulturowych. Chcielibyśmy żeby widzowie byli współtwórcami tego programu, stąd szereg wydarzeń ma charakter performatywny – wyjaśnia Sylwia Ryś, kustosz Muzeum Śląskiego.

Specjalne wystawy i bilety za 1 zł. Muzeum Śląskie w Katowicach obchodzi 90-lecie!
Specjalne wystawy i bilety za 1 zł. Muzeum Śląskie w Katowicach obchodzi 90-lecie!

Obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego rozpoczną się koncertem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, któremu towarzyszyć będzie scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej, inspirowana zbiorami Centrum Scenografii Polskiej oddziału Muzeum Śląskiego.

Z okazji urodzin Muzeum Śląskiego w Katowicach, w środę, 23 stycznia, bilet wstępu do muzeum kosztować będzie złotówkę.

(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close