KrajRegion

Czarne płuca w Pszczynie! Smog występuje tam średnio 106 dni w roku [WIDEO]

Po dwóch tygodniach mobilny punkt pomiaru z płucami wykonanymi z tkaniny filtracyjnej znikną z pszczyńskiego rynku. Aktywiści zwracają uwagę na to, że ten materiał był dwa tygodnie temu biały i przekonują, że smog atakuje wszędzie.

 

Najlepszy SYLWESTER? Tylko z Telewizją TVS! Emocje sięgną zenitu!

Kiedy nawet mamy bardzo szczelne okna w domach i jesteśmy zabezpieczeni, to powietrze się tam wciska. To nie jest tak, że ja przebywam tutaj 2 godziny na zewnątrz i wdycham to brudne powietrze. Ja wdycham to samo powietrze w domu jeśli nie ma oczyszczacza – mówi Mirela Swoboda, Pszczyński Alarm Smogowy.

Choć dzisiaj było wietrznie i powietrze o poranku nie truło tak, jak na co dzień w sezonie grzewczym, to problem zauważają mieszkańcy.

Czuć różnicę. Jak w środku dnia jest troszkę cieplej, to czuć różnicę między południem a wieczorem albo z samego rana. Na pewno wieczorem powietrze jest cięższe – mówi Marek, mieszkaniec Pszczyny.

Pszczyński Alarm Smogowy uważa, że można robić więcej dla czystego powietrza. Przede wszystkim brakuje tutaj kampanii informacyjnej i punktu, gdzie mieszkańcy mogliby złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę pieca w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dlatego aktywiści rozpoczęli akcję i rozwieszą banery.

Mam nadzieję, że to będzie taki prezent w przyszłym roku, że pan burmistrz stworzy tutaj ten punkt obsługi beneficjenta. Prośba do tych wszystkich, którzy są współodpowiedzialni za ten stan płuc w Pszczynie, zaczernionych płuc – „Zrób swojemu sąsiadowi prezent i wymień piec”

Do końca 2021 roku trzeba wymienić najstarsze kotły użytkowane ponad 10 lat. Jednak już teraz wiadomo, że wyeliminować ich do tego czasu się nie uda.

Nie wszyscy zdążą wymienić te kopciuchy, ponieważ jest ich tutaj bardzo dużo. Około 7 tysięcy. To są takie dane szacunkowe, ponieważ ta inwentaryzacja nie została przeprowadzona. Na czym nam najbardziej zależy w ciągu tego roku? Żeby jak najwięcej osób zmobilizować do tej wymiany. Mamy im mówić „nie uda się”, „trudno”? Nie, mamy im mówić: „próbujcie, jest rok czasu, więc działajcie – mówi Mirela Swoboda, Pszczyński Alarm Smogowy.

Pszczyna nadal zajmuje wysokie miejsca w niechlubnych smogowych rankingach. Jak podał niedawno Polski Alarm Smogowy, w 2019 było przez 106 dni był tu przekroczony dobowy dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pierwsze szczepienie na COVID. „Czuję się bardzo dobrze”

Do jutra trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19

Tak dla przypomnienia. Nowe zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Czarne płuca w Pszczynie! Smog występuje tam średnio 106 dni w roku [WIDEO]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close