Czy AC obejmuje szkody wyrządzone przez gryzonie?
Gryzonie mogą spowodować prawdziwe spustoszenie pod maską samochodu – przegryzione przewody paliwowe i elektryczne, uszkodzone maty i osłony wygłuszające to tylko niektóre usterki, które mogą powstać w wyniku ingerencji dziko żyjących zwierząt. Jak chronić się przed obecnością nieproszonych gości i czy przed takimi szkodami chroni ubezpieczenie?
Samochód uszkodzony przez zwierzęta – jakie usterki są najczęstsze?
Mogłoby się wydawać, że niewielkie gryzonie nie stanowią poważnego zagrożenia dla mechanicznych części pojazdu. Niestety jest wręcz odwrotnie. Zwierzęta takie jak myszy, szczury czy kuny upodobały sobie przestrzenie pod maskami aut – traktują je jako schronienie w chłodne dni (po zakończonej jeździe takie miejsca są ciepłe). Niestety na niepożądanej obecności się nie kończy. W jej wyniku bardzo często powstają spore straty. Zainteresowanie gryzoni wzbudzają szczególnie wszelkie elementy izolacyjne, takie jak maty i osłony wygłuszające, otulina przewodów i inne podobne części.
Co gorsza, ofiarą zwierząt mogą paść też bardzo istotne elementy, takie jak:
- przewody zapłonowe,
- przewody hamulcowe,
- przewody paliwowe,
- elementy instalacji elektrycznej.
Niestety już po krótkim pobycie kuny czy szczura pod maską samochodu, szkody mogą być poważne. Nierzadko zdarza się, że samochód nie nadaje się do dalszej jazdy – uniemożliwia to uszkodzony przewód lub zwarcie wynikające z naruszenia izolacji.
Nie tylko obecność gryzoni stanowi ryzyko dla pojazdów. Problem może stanowić także bytowanie wolnożyjących kotów. Choć te zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla części mechanicznych czy elektrycznych, to mogą uszkadzać karoserię. Ciepła maska pojazdu stanowi dla nich atrakcyjną powierzchnię do leżenia. Kocie pazury mogą jednak przy tym rysować lakier. Kolejną niedogodnością związaną z obecnością kotów może być nieprzyjemny zapach w okolicach kół i podwozia.
Na stronie https://rankomat.pl/samochod/ac-szkody-wyrzadzone-przez-gryzonie przeczytasz więcej na temat tego, jakie szkody mogą wyrządzać zwierzęta w pojazdach. Znajdziesz tam również zbiór porad i domowych sposobów na to, jak odstraszyć takich nieproszonych gości.
Uszkodzenie przez gryzonie a ubezpieczenie
Na wstępie trzeba podkreślić, że OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie uchroni przed skutkami takich szkód. Funkcja tej polisy jest inna, dlatego, jeśli nie wykupiłeś żadnej dodatkowej usługi, niestety za naprawę uszkodzeń musisz zapłacić z własnej kieszeni.
Jakie ubezpieczenie samochodu pozwala na uzyskanie rekompensaty? Przede wszystkim AC, czyli Autocasco. Należy przy tym pamiętać, że takie polisy są dostępne w różnych wariantach i nie zawsze obejmują szkody wyrządzone przez zwierzęta. Uszkodzenie samochodu przez gryzonie może nie być uwzględnione między innymi w produktach typu minicasco, czyli AC o ograniczonym zakresie ochrony.
Jeśli zatem parkujesz na zewnątrz i Twoje auto jest narażone na opisane tutaj zniszczenia, upewnij się, że polisa, którą wybierasz, przewiduje rekompensatę również w takich przypadkach. Co ważne, gryzonie mogą uszkodzić pojazd nie tylko na terenach wiejskich czy podmiejskich. Coraz częściej pojawiają się również w centrach dużych miast. Warto zatem zadbać o dobrą ochronę ubezpieczeniową.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera