Kategorie

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w 2022 roku?

Planowane zmiany w prawie nie przybrały jeszcze ostatecznego kształtu, a już jest o nich bardzo głośno. Rząd pracuje nad zmianami, przez które właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych nie będą mogli korzystać z rozliczeń prosumentów i korzystnego systemu opustów. W zamian dozwolona będzie mniej korzystna finansowo sprzedaż energii elektrycznej po cenach rynkowych. Czy w związku z tym fotowoltaika w 2022 roku nadal będzie się opłacać? Sprawdź!

Opłacalność fotowoltaiki po zmianach – produkuj własną energię elektryczną

Niezależnie od przepisów prawa fotowoltaika to sposób na własną, darmową energię z ekologicznego źródła. Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Erato Energy: „Planowane zmiany zmniejszą nieco zyski większości właścicieli nowych instalacji, ale na pewno nie sprawi to, że instalacje fotowoltaiczne nagle przestaną się opłacać. Będą jedynie wymagały nieco innego podejścia polegającego na dążeniu do zwiększania autokonsumpcji. Na pewno wzrośnie też popularność magazynów energii, które pozwalają na odzysk nadwyżek nawet w ponad 90%, a jednocześnie zapewniają niezależność energetyczną, w tym dostęp do prądu podczas awarii sieci.” Czy zatem jest czego się obawiać? Niekoniecznie.

Sprzedaż energii po cenach detalicznych – zmiany są niezbędne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że zmiany w prawie są konieczne. Podobne zasady obowiązują już w części krajów na terenie Unii Europejskiej, a panele fotowoltaiczne nadal są w nich uważane za korzystne, opłacalne rozwiązanie dla indywidualnych użytkowników i firm. Sposób, w jaki obecnie są rozliczane nadwyżki energii z instalacji prosumentów, prowadzi do nadmiernego obciążenia sieci elektroenergetycznej i negatywnie wpływa na jej stabilność. Im więcej mikroinstalacji jest podłączonych do sieci, tym większy problem stanowi bilansowanie. Rozwiązaniem jest sprzedaż nadwyżek energii przez prosumentów po cenie rynkowej.

Zasady dla nowych prosumentów to zmiana sposobu wykorzystania paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika nadal będzie opłacalna, ale uzyskanie maksymalnych oszczędności będzie wymagało dokonania pewnych zmian. Inwestycja zwróci się tym szybciej, im większa będzie autokonsumpcja, czyli bieżące zużycie wyprodukowanego prądu na własne potrzeby. Dlatego jeszcze bardziej opłacalne stanie się np. podłączenie fotowoltaiki do pompy ciepła. Tym samym będzie można uzyskać właściwie darmowe ogrzewanie, co z całą pewnością zwiększy zysk prosumenta. Jeszcze większe znaczenie będzie miał również odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych, dopasowany do zapotrzebowania.

Powiązane artykuły

Popularniejsze magazyny energii – korzyści dla użytkownika

Projekt zmiany ustawy z całą pewnością wpłynie również na opłacalność zakupu magazynu energii. Prosumenci, których nie będzie już dotyczył system opustów, będą mogli w ten sposób przechować wyprodukowane nadwyżki energii do momentu, w którym będą potrzebne. Większe zainteresowanie tego typu rozwiązaniami zapewne doprowadzi do spadku cen akumulatorów, co jest bardzo dobrą wiadomością. Planowane jest również wsparcie finansowe dla magazynów energii ze strony programów takich jak Mój Prąd.

Należy pamiętać, że magazyn energii pozwala odzyskać nadwyżki na znacznie wyższym poziomie niż ma to miejsce w dotychczasowych rozliczeniach z dostawcami, bo nawet w ponad 90%. Ponadto sprawia, że wraz z instalacją fotowoltaiczną zyskuje się niezależność od zewnętrznych dostawców prądu. Nawet podczas awarii sieci można bowiem zasilać dowolne systemy magazynem energii. Dalej może się również odbywać produkcja energii – w przypadku instalacji podłączonej do sieci jest to niemożliwe.

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Warto przypomnieć, że resort klimatu zapewnia, iż wszelkie zmiany w przepisach będą dotyczyć tylko właścicieli nowych instalacji fotowoltaicznych – to znaczy zamontowanych już po ich wejściu w życie. Jeśli zatem zależy Ci na użytkowaniu fotowoltaiki w obecnym systemie, warto zdecydować się na inwestycję już teraz!

Trzeba jednak również wiedzieć, że fotowoltaika nawet w obliczu nowych zasad nadal będzie opłacalna. Pomogą w tym również pewne ułatwienia organizacyjne – np. społeczności obywatelskie czy instytucje prosumenta wirtualnego i zbiorowego. Ułatwi to dostęp do energii z fotowoltaiki dla większej liczby obywateli i pomoże zwiększyć opłacalność instalacji montowanych przez osoby prywatne, firmy i różnego rodzaju organizacje.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button