KrajRegion

Czym jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Każdego roku w dniu 15 sierpnia w Polsce świętuje się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny znane również jako Matki Boskiej Zielnej. Co dokładnie świętujemy tego dnia?

 

 

Dlaczego chcą zamknąć Nikiszowiec? TOP 5 Silesia Flesz

Święto Wniebowzięcia NMP jest najważniejszym świętem maryjnym w kościele rzymskokatolickim i posiadają one status święta nakazanego. Oznacza to, że każdy członek Kościoła ma tego dnia obowiązek uczestniczyć w nabożeństwie związanym z jego celebracją. Historia tego święta jest jednak stosunkowo krótka.

 

Święto, które obchodzimy 15 sierpnia w formie jaką znamy dziś istnieje bowiem dopiero od roku 1950. Ustanowił je ówczesny papież Pius XII, tym samym opisując dogmat w sprawie wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat ten głosi, że Maryja wraz z ciałem została zabrana do Królestwa Niebieskiego.

 

Co ciekawe, sama kwestia zakończenia ziemskiego życia Maryi nie została finalnie rozstrzygnięta. Istnieją zatem dwie tezy: Maryja jedynie „zasnęła”, po czym została wzięta do niebios oraz Maryja umarła śmiercią ziemską po czym trafiła do niebios. Teorie te mają swoich wyznawców gdzie pierwszych nazywa się moralistami, a drugich – immoralistami.

 

Pozostaje zatem jeszcze jedna kwestia. Dlaczego 15 sierpnia znane jest nam bardziej jako Matki Boskiej Zielnej? Odpowiedź na to pytanie sięga czasów znacznie dawniejszych niż dzisiejsze święto. Środek sierpnia to czas często utożsamiany z nadchodzącymi żniwami. W tym czasie kwitnie również większość znanych nam ziół. Mają one wtedy najintensywniejszy aromat i najsilniejsze działania lecznicze. W wierzeniach pogańskich często składano na ołtarzach zioła, aby zapewnić urodzajne plony.

 

Same zioła mają jednak bliższy związek z samą Maryją. Wcześni chrześcijanie przekazywali legendę o grobowcu Maryi. Mieli oni bowiem odnaleźć w nim zioła, które wyrosły na miejsce zabranego do niebios ciała niewiasty. Nie dziwi zatem nikogo, że święto to przyciąga do kościołów tłumy wiernych z aromatycznymi wiązankami ziół i kwiatów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zaginiony Łukasz zamordowany?! Odkryto zwęglone zwłoki!

Katowice jak miasto-twierdza! Defilada 15 sierpnia to utrudnienia na cztery dni!

Zabrze: Tak pijanych nastolatek jeszcze nie widzieli! Miały 3,5 i 4 promile. Prawie się utopiły

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close