RegionWiadomość dnia

Czym oddychamy? W Bytomiu o smogu ostrzegają Ekosłupki! [WIDEO]

Ekosłupki w Bytomiu to już prawdziwy hit! Mieszkańcy patrzą na specjalny słupek i już wiedzą, czym oddychają. Mieszkańcom Bytomia te słupki już przypały do gustu.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Prohibicja w Katowicach i czy to UFO rozwaliło Rudę Śląską?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Bardzo dobry pomysł, bardzo dobry bo wie Pani co mamy takie zanieczyszczone powietrze, że jak człowiek wyjdzie to się nawet źle czuje. Dobry pomysł – uważa Monika, mieszkanka Bytomia.

Od kilku dni to właśnie spoglądając na ekosłupek mieszkańcy Bytomia mogą sprawdzać czym oddychają.

-Słupki zostały wyposażone w czujniki pyłu zawieszonego PM 2,5, PM 10 i PM1. Wszystkie zawierają te czujniki, a dwa dodatkowo zawierają formaldehydy jako taka część testowa. W dalszych latach będziemy je rozwijać, więc będziemy je dozbrajać w kolejne części. Natomiast w pierwszej fazie zależało nam przede wszystkim na diagnozie problemu związanego z pyłem zawieszonym i taką informację chcemy właśnie pokazaćmówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM w Bytomiu.

Czym oddychamy? W Bytomiu o smogu ostrzegają Ekosłupki!
Czym oddychamy? W Bytomiu o smogu ostrzegają Ekosłupki!

Ekosłupki za pomocą sieci szerokopasmowej przesyłają dane do głównego centrum zarządzania. Dzięki specjalnej aplikacji dostęp do danych ma każdy. Ekosłupki to część szerszego systemu, którego celem jest ustalenie rzeczywistego stopnia zanieczyszczenia powietrza.

-Oprócz tego mamy dziesięć czujników w mieście, które każdy bytomianin może sobie podejrzeć za pomocą strony internetowej i sprawdzić jaki w danej części Bytomia jest stan jakości powietrza. Ekosłupki to takie proste narzędzie, które pozwala przechodniowi w łatwy sposób zorientować się czym oddycha. Ich kolor zmienia się z zielonego, kiedy to powietrze jest dobrej jakości na żółty, pomarańczowy czy czerwony kiedy to powietrze jest bardzo złej jakości – mówi Małgorzata Węgiel – Wnuk, rzecznik prasowy UM w Bytomiu.

Na razie w Bytomiu zamontowano cztery ekosłupki, ale miasto już planuje montaż kolejnych. System jest obecnie testowany i miasto za niego dodatkowo nie płaci.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Tylko fakty, zero mitów! Konferencja o SIECI 5G w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach [ZDJĘCIA]

Gwiazda szlagierowej sceny ciężko chora! Przyjaciele organizują pomoc dla Remika z Duo Bayer’s

Katowice: 19-latka zginęła potrącona przez tramwaj. Miała słuchawki w uszach

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close