Region

Dąbrowa Górnicza: Seniorzy i niepełnosprawni za śmieci zapłacą mniej

Dąbrowa Górnicza. Podczas grudniowej sesji radni podjęli decyzję o wprowadzeniu programu osłonowego, który pomoże zagrożonym wykluczeniem mieszkańcom zmniejszyć wydatki za odbiór odpadów komunalnych.

 

Najlepszy SYLWESTER? Tylko z Telewizją TVS! Emocje sięgną zenitu!

Program został przygotowany i przyjęty w związku ze wzrostem kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów. Skierowany jest on do samotnie zamieszkujących seniorów począwszy od 60 roku życia i osób z niepełnosprawnościami całkowicie niezdolnych do pracy, którzy będą mogli skorzystać z dopłaty wynoszącej 50% kosztów obowiązującej stawki za odbiór odpadów. Dzięki temu, osoby które zostaną nim objęte, zapłacą za odbiór odpadów jeszcze mniej niż płaciły do tej pory, czyli przed wprowadzeniem nowej stawki.

– Wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej mamy 35 tysięcy mieszkańców w wieku 60+. Gdyby do programu zgłosiło się tylko 20% z nich oznacza to, że skorzysta z niego ok. 7 tysięcy osób. Wywóz nieczystości stanowi znaczne obciążenie domowych budżetów, a przygotowany program osłonowy daje możliwość obniżenia tych kosztów – podkreślała w trakcie sesji Bożena Borowiec, zastępczyni prezydenta miasta odpowiedzialna za zakres polityki społecznej.

Za realizację programu odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Procedura ta wynika z ustawy o pomocy społecznej, która szczegółowo precyzuje zasady funkcjonowania programów osłonowych – podsumowała prezydent Borowiec.

Odpowiadając na pytania radnych wskazała również inne źródła pomocowe, z których mogą skorzystać pozostałe grupy społeczne nieobjęte programem osłonowym.

Program w przyjętym kształcie został przygotowany przez Wydział Polityki Społecznej, przy współpracy z grupą radnych w skład której weszli: Artur Borowicz, Piotr Chałuda, Krystyna Chrobot, Kamil Dybich, Robert Kazimirski, Bożena Kozak, Magdalena Miczko, Agnieszka Pasternak, Grzegorz Przewieźlik, Krystyna Stępień, Krystyna Szaniawska, Marek Węgrzynowicz, Szymon Widera, Robert Witecki i Sławomir Żmudka. Będzie on obowiązywał od lutego 2021 roku, kiedy wejdą w życie nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.

Informacja o nowych stawkach za gospodarowanie odpadami, które zaczną obowiązywać od lutego 2021 r., na stronie www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/nowe-stawki-za-odbior-odpadow/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Brak kwarantanny, testów i swoboda w rehabilitacji. Pojawiła się LISTA BENEFITÓW dla zaszczepionych na Covid

Godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie, ale zakaz przemieszczania się już tak [WIDEO]

Kościół zabrał głos w sprawie szczepionek: „to kwestia wyboru danej osoby”

 

źr. GZM

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close