KrajRegion

Godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie, ale zakaz przemieszczania się już tak [WIDEO]

To nie będzie Sylwester taki jak rok temu. Dziś zaczęła się kwarantanna narodowa, która potrwa do 17 stycznia. Zgodnie z zapowiedziami premiera w noc sylwestrową nie będzie godziny policyjnej, ale będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

 

Najlepszy SYLWESTER? Tylko z Telewizją TVS! Emocje sięgną zenitu!

– Święta były inne jak wszystkie pozostałe. Teraz mamy to z Sylwestrem, wiadomo – małe grono…
– No i zakaz przemieszczania się.
– I zakaz przemieszczania się. Ja tego nie wymyśliłem, ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział, że „nie” i dziękuję. Mam nadzieję, że wyjdzie nam to na dobre, może szczepienia pomogą, może wrócimy po nowym roku do normalności – mówi Janusz, mieszkaniec Katowic.

Do normalności mogą mieć jednak problem powrócić przedsiębiorcy. Wraz z lockdownem zostaje ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte zostają stoki narciarskie i hotele, a lokale gastronomiczne mogą serwować jedzenie tylko na wynos. Marek Jarocki, przedsiębiorca z Tychów nie podważa zagrożenia ze strony koronawirusa. Boi się jednak, że po nowym roku rozpoczną się bankructwa firm.

Mamy stan klęski żywiołowej, ale w gospodarce. Bo wszystko zacznie padać. Bo przecież to nie jest tak, że jak zamkniemy stoki, to nie będą tylko pracowały stoki, albo jak zamkniemy galerie handlowe, to nie będą pracowały tylko galerie handlowe. Przecież do tych galerii ktoś dowozi towar, a więc zatrzyma się branża transportowa. Ktoś ten towar produkuje, ktoś go kupuje. Czyli mamy sytuację, w której zatrzymanie jednego elementu gospodarki powoduje, że staje cała pozostała część – mówi Marek Jarocki, przedsiębiorca z Tychów.

O ile galerie handlowe były już w tym roku kilkukrotnie zamknięte, to tegoroczna noc sylwestrowa będzie zupełnie inna niż poprzednie. Nie będzie wprawdzie obowiązywała godzina policyjna, ale wprowadzony zostaje zakaz przemieszczania się od godz. 19 do 6 rano. Będą to mogły robić tylko osoby, które są w pracy, albo ci którzy muszą zaspokoić niezbędne potrzeby życia codziennego.

W Sylwestra apelujemy o to, żeby niestety, nie tak jak wszystkie prawdopodobnie pamiętane przez nas poprzednie Sylwestry w życiu bawić się i cieszyć i tańczyć w gronie dużym, jeszcze większym przyjaciół, tylko żeby rzeczywiście spędzić go w gronie kameralnym. Tylko różne grupy zawodowe, które rzeczywiście potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z nich korzystać – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Premier zaapelował także, aby w noc sylwestrową powstrzymać się od puszczania fajerwerków.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pierwsze szczepienie na COVID. „Czuję się bardzo dobrze”

Do jutra trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19

Tak dla przypomnienia. Nowe zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close