KrajRegion

Dzieci połykają monety, spinki, kapsle a nawet sztućce. Lekarze ostrzegają

Poważne powikłania, które mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia, mogą spowodować ciała obce w przewodzie pokarmowym dziecka. Jak zaznaczają lekarze, należy uważać, ponieważ dzieci mogą połknąć monety, baterie czy kulki magnetyczne.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

W ostatnim czasie, w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii udzielano pomocy małym pacjentom z liściem laurowym w przełyku, po połknięciu baterii czy monet. Niestety, jak zauważa doktor Beata Gładysiewicz, modne do zabawy stały się obecnie kulki magnetyczne. Połknięte w większej liczbie są bardzo niebezpieczne, gdyż łączą się w przewodzie pokarmowym, a do tego wytwarzają pole magnetyczne, w konsekwencji którego może dojść do stanów zapalnych, poparzeń śluzówki.

Gdy kulki się przyciągają, jak opowiada gastroenterolog, może dojść do perforacji przewodu pokarmowego, czy niedrożności. W ostatnim czasie, lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii ratowali dziecko, które połknęło kilkanaście magnesów – część pozostała w żołądku, część przedostała się do dwunastnicy. Kilkulatek wymagał skomplikowanej operacji.

Dziecko poznaje świat organoleptycznie, dlatego bardzo często wkłada różne przedmioty do ust. Kulki magnetyczne łatwo się łyka, a wewnątrz przewodu pokarmowego mogą zrobić dużo złego. I może dochodzić do ciężkich powikłań – ostrzega dr Beata Gładysiewicz.

Jak przypomina, w Stanach Zjednoczonych doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia, gdy dziecko po połknięciu magnesów, zmarło. Bardzo niebezpieczne dla przewodu pokarmowego są również przedmioty ostre,  baterie. Dlatego, jak podkreślają lekarze, tak ważny jest odpowiedni nadzór nad dziećmi.

Źródło: WSSZ Kielce

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od piątku znowu otwarte hotele i stoki narciarskie. Zima w Beskidach jest jeszcze do uratowania?

Teleporada w POZ wyłącznie dla pacjentów od 7 do 64 lat! Będzie nowelizacja rozporządzenia

https://tvs.pl/informacje/12-lutego-otwieraja-sie-baseny-ale-nie-wszedzie-w-czestochowie-nie-poplywacie/

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close