KrajRegion

Dziś Prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera

W czwartek przed południem Prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na Premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu – poinformował, po spotkaniu Andrzeja Dudy z Premierem Morawieckim i Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

W środę po godz. 20 w Belwederze odbyło się spotkanie konsultacyjne Prezydenta Andrzeja Dudy, Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i Premiera Mateusza Morawieckiego. Jego tematem były m.in. harmonogramu tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. Spotkanie zakończyło się po północy, po ponad czterech godzinach. – Było to bardzo dobre, robocze oraz merytoryczne spotkanie dotyczące planów politycznych na najbliższy czas, włącznie z powołaniem rządu oraz planów pracy większości sejmowej – ocenił min. Szczerski to spotkanie.

Prezydencki minister poinformował przy tym, że około godz. 11 w czwartek Prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na Premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu. Dodał również, że będzie to pierwsza wypowiedź Prezydenta dotycząca oczekiwań Andrzeja Dudy wobec nowego rządu.
Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu w ubiegły piątek. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, którego obsady premier nie przedstawił, jest Ministerstwo Sportu.

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce Prezydenta dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu Prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na powołanie desygnację nowego Premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy Premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Metropolia zbuduje chce zbudować spalarnię! Gdzie powstanie zakład utylizujący śmieci?

Co z meczem Izrael-Polska? Jest DECYZJA PZPN!

Katowice: Przebudowa DK 81 w Giszowcu. Następny etap prac od 14 listopada

 

źr. prezydent.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close