RegionWiadomość dnia

Dzisiaj przypada najstarsze święto w kościele katolickim. To Zielone Świątki

Zielone Świątki czyli Zesłanie Ducha Świętego to najstarsze święto w kościele katolickim. Kolejny raz obchodzone w dobie pandemii. Dzisiejsze święto jest ruchome, a jego data uzależniona jest od Wielkanocy. Święto upamiętnia wydarzenie, które miało miejsce 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa i 10 dni po jego wniebowstąpieniu.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Zielone Świątki kończą w liturgii okres wielkanocny oraz uznawany jest za dzień powstania kościoła. Święto to przypada wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Tradycyjnie w tym czasie domy przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami, co miało zapewnić urodzaj na cały rok.

-Dla mnie bardzo ważne, prowadzi mnie Duch Święty całe życie, także dla mnie ja całe życie bardzo to święto poważam – mówi Pola mieszkanka Katowic. -No to jest święto z dawna, z dawna także jest bardzo ważne święto – mówi Henryka mieszkanka Katowic.

-No no bardzo ważne, nie zapomina się bo jest dzisiaj i jutro, to jest dwa dni nie –mówi Urszula Jagodzińska mieszkanka Jastrzębia-Zdroju.

-W tradycji ludowej zesłanie Ducha Świętego nazwane jest także świętem Zielonych Świątek, ten dzień przypada zazwyczaj na wiosnę, a więc kiedy przyroda rodzi się do życia no i Zuchem Świętym też tak jest on pomaga nam rodzić się na nowo, dzięki niemu rzeczywiście możemy prawdziwie wierzyć, możemy prawdziwie modlić się, ale jednocześnie bez jego pomocy, zresztą jak czytamy na kartach Pisma Świętego nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że Panem jest Jezus stąd tak ważne jest to otwieranie się na jego dary, na te jego światło, aby to nasze życie rzeczywiście nabierało prawdziwego sensu i prawdziwego znaczenia – mówi  ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

 

autorka: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rozrywka po lockdownie! Znowu można śmignąć rollercoasterem i pójść do kina!

Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje. Marszałek Chełstowski podsumowuje półmetek kadencji

Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach idzie do likwidacji. Zostało już tylko 20 pacjentów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close