Dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem. Choroby, którą można pokonać!
Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nowotwór to choroba, która w Polsce codziennie zabija około 300u osób. Dziś lekarze, pielęgniarki i przede wszystkim pacjenci chcą pokazać, że z tej ciężkiej choroby w wielu wypadkach da się wyjść.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
– Tu trzeba mieć według mnie po prostu silną wolę i po prostu się nie poddawać. Ja mam takie odczucie, że ja przyjmuję to po prostu, nie wiem jak to wytłumaczyć, staram się nie przejmować tym przede wszystkim. Żyć z dnia na dzień i żyć tą nadzieją, że będzie lepiej – mówi Stanisław Buczkowski, pacjent onkologiczny.
Pobudka, śniadanie i terapia. Codzienność pacjentów onkologicznych, którzy muszą być poddawani radioterapii jest dość monotonna, ale dzięki opiece wyspecjalizowanego personelu i wsparciu rodziny, dni mijają lżej.
– Żona mnie w tym bardzo wspomaga, no i staram się żeby to jakoś wychodziło dobrze na tym etapie leczenia, ale czas pokaże jak to będzie wyglądało dalej – mówi Czesław Siorbok, pacjent onkologiczny.
Przez ostatnie lata rozwój medycyny pozwolił na wprowadzenie nowych narzędzi do walki z rakiem. Chirurgia staje się coraz bardziej precyzyjna, przez co pacjentom wycina się w ostateczności to co jest niezbędne by poprawić stan zdrowia, a nie wszystko wokół jak kiedyś. Dodatkowo prym wiedzie radioterapia, w której stosowane naświetlanie punktowe jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla pacjentów niż techniki z poprzednich dekad. Są też nowe metody.
– Przede wszystkim leczenie systemowe, w którym immunoterapia odkrywa coraz większą rolę. To jest przełom, to jest wręcz można by powiedzieć szybka ewolucja, która jest na granicy z rewolucją. Jeśli chodzi o zmianę zachowań, o zmianę programów leczenia, zmianę podejścia do pacjenta. My musimy pamiętać o tym, że nowotwór to jest choroba przewlekła – mówi prof. Iwona Gisterek, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii ŚUM.
W Polsce co roku z powodu różnego rodzaju nowotworów umiera około 110u tys. osób.
autor: Bartosz Bednarczuk
Na Śląsku będzie można ładować samochody elektryczne wprost z latarni! To pomysł firmy z Tychów
Katowice: Prohibicja w kolejnych dzielnicach. Tym razem Załęże i Szopienice