KrajRegion

Polska apeluje do Komisji Europejskiej: Trzeba szybko zwiększyć produkcję szczepionki w Europie!

Musimy pilnie zintegrować nasz łańcuch wartości i pokierować nim strategicznie, aby zwiększyć zdolności produkcyjne szczepionek w Europie. Musimy także zapewnić odpowiednie wsparcie producentom z Europy na wypadek nieoczekiwanych problemów podczas procesu produkcji – podkreślają liderzy pięciu państw w liście do Komisji Europejskiej. Wśród sygnatariuszy oprócz przywódców Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy jest także premier RP Mateusz Morawiecki.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Musimy zwiększyć produkcję szczepionek w Europie

Opóźnienia i problemy związane z produkcją i dostawą szczepionek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności. – Komisja Europejska przedstawiła ostatnio szereg propozycji, aby zapewnić, że zmierzamy w kierunku większej odporności zdrowotnej w przyszłości. Z zadowoleniem przyjęliśmy te inicjatywy, które są potrzebne i pojawiają się w odpowiednim czasie – zaznaczają w liście liderzy.

W swoim stanowisku podkreślają potrzebę zwiększenia mocy produkcyjnych szczepionek w Europie. Za kluczowe uznają zapewnienie odpowiedniego wsparcia europejskim producentom, w razie pojawienia się nieoczekiwanych problemów w procesie produkcji. Istniejące zakłady produkcyjne powinny zostać zaadaptowane, a nowe zbudowane. Umożliwi to obywatelom Europy dostęp do nowych szczepionek, w tym mRNA, gdy będzie potrzeba dostosowania programów szczepiennych do nowych mutacji czy też kolejnych pandemii w przyszłości.

Musimy wspólnie efektywniej zarządzać produkcją szczepień

– Efektywne zarządzanie produkcją szczepień jest naszą ambicją w kontekście międzynarodowej solidarności i szerszego wprowadzenia szczepień do obrotu w krajach partnerskich na świecie. Mamy nadzieję, że KE w tym tygodniu wyśle silny przekaz, że nie ma czasu do stracenia. Jest potrzeba zmiany naszego nastawienia odnośnie tego, jak wspólnie zmierzyć się z tą kwestią – stwierdzają przywódcy państw. Podkreślają również, że razem z KE jest potrzeba współpracy z potencjalnymi producentami w Europie, na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, aby zwiększyć prace badawczo-rozwojowe oraz wydajność podaży i dostaw.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W katastrofie helikoptera pod Pszczyną zginął znany śląski biznesmen [WIDEO]

Słynny podróżnik, Aleksander Doba nie żyje. Zmarł po zdobyciu Kilimandżaro

Wycinka w Parku Śląskim. Ponad 90 drzew idzie pod topór [WIDEO]

 

źr. gov.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close