KrajRegionWiadomość dnia

Frankiewicz dla biznesu. Były prezydent Gliwic zgłasza projekt Tarczy Samorządowej

Były prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, który w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat senatora – zgłosił własny projekt tarczy dla biznesu. Tarcza Samorządowa sygnowana jest przez Związek Miast Polskich, który także chciałby w ten sposób przyjść z odsieczą borykającemu się z ogromnymi problemami biznesowi.

 

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

-Wychodząc z naszych propozycji, zgłaszanych wcześniej podczas prac nad kolejnymi częściami tarczy CoViD-19, Prezes ZMP zgłosił na podstawie art. 69 regulaminu Senatu projekt tarczy samorządowej – mówią przedstawiciele Związku Miast Polskich, który zaprezentował zapisy nowej tarczy dla biznesu na czas epidemii koronawirusa. To Tarcza Samorządowa.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych kontynuowała pracę nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Senatorowie, oprócz omawiania zastrzeżeń sformułowanych do ustawy przez senackie Biuro Legislacyjne dotyczące uregulowań, które według legislatorów nie mają bezpośredniego związku z zapobieganiem skutkom epidemii, zgłosili trzy inicjatywy legislacyjne, które miałyby zostać rozpatrzone w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, wykraczających poza materię rozpatrywanej ustawy. Propozycje dotyczą: wsparcia systemu ochrony zdrowia, osłony dla JST oraz wsparcia dla organizacji pozarządowych.

Senator Zygmunt Frankiewicz zaproponował podjęcie inicjatywy legislacyjnej dotyczącej szczególnych rozwiązań dla samorządu terytorialnego związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz rozprzestrzenianiem się choroby wywołanej tym wirusem.

Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie kolejnych instrumentów wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego. Projektowane przepisy przewidują m.in. rekompensatę niektórych ubytków w dochodach własnych, spowodowanych restrykcjami stanu epidemii (subwencja rekompensująca), korekty przepisów dot. sposobu wyliczania subwencji, VAT-u od opłat za użytkowanie nieruchomości, możliwości zawieszenia w całości albo w części realizację budżetu obywatelskiego, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na rok 2021, jeżeli byłoby to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Poniżej w linkach znajdziecie propozycje przedłożone przez senatora Z. Frankiewicza wraz z uzasadnieniem.

Projekt – tarcza samorządowa – 6.05.2020 r.
Uzasadnienie projektu – tarcza samorządowa – 6.05.2020 r.

 

red: W.Żegolewski
źródło: Związek Miast Polski/miasta.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 11 maja sieć 5G na Śląsku. Będzie działać w Katowicach

Zakaz lotów nad Polską wydłużony. Do kiedy potrwa?

Śląsk: Luzowanie obostrzeń może być spowolnione. Powodem duża liczba zakażeń

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close