Kultura i rozrywkaRegionWiadomość dnia

GKS Katowice poprosił o zwiększenie limitu kibiców i zgodę dostał. Co z festiwalami, które szykują się na sezon?

Zbliża się lato, a zaszczepionych w Polsce z każdym dniem przybywa. Powstaje pytanie czy zbliżający się sezon , w którym powinno odbyć się wiele imprez kulturalnych i sportowych będzie normalny oraz przede wszystkim kto będzie mógł w nich uczestniczyć.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Kibice są bardzo spragnieni piłki nożnej, widzieliśmy to chociażby przy ostatnich meczach, gdy naprawdę gorąco i licznie dopingowali GKS Katowice, więc nawet klub nie może się już doczekać nie tylko zdjęcia tych limitów – mówi Michał Kajzerek, GKS Katowice.

A chociażby podniesienia liczby uczestników mogących brać udział w wydarzeniach o tych, którzy zaszczepili się przeciw COVID-19. Prośbę o zwiększenie limitu zapełnienia trybun z 25% do 50% GKS Katowice skierował do Urzędu Miasta w Chorzowie i zgodę dostał.

– Wniosek jest zgodny z prawem. Organizator, czyli klub oświadczył, że będzie pobierał oświadczenia o zaszczepieniu od tych nadwyżkowych osób – mówi Joanna Pietrzyba-Waszczak, UM w Chorzowie.

 

Sprzedaż biletów dla zaszczepionych kibiców będzie się odbywać stacjonarnie, zaraz przed meczem, a chętni będą musieli pokazać przy wejściu potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 oraz wcześniej przygotowane oświadczenie o szczepieniu, dostępne na oficjalnej stronie klubu.

O ile w przypadku GKS-u Katowice chodzi tylko o zwiększenie liczby kibiców na stadionie , tak organizatorzy FEST Festivalu, który ma się odbyć w sierpniu br. w Parku Chorzowskim zastrzegają, że na teren imprezy będą wpuszczane tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Decyzja spotkała się zarówno z dużym entuzjazmem jak i ogromną falą krytyki.

Taka decyzja ma swoje źródło w rządowym rozporządzeniu, w którym limit na tego typu wydarzenia dla osób niezaszczepionych wynosi tylko 250 osób. Organizatorzy nie chcą przeprowadzać selekcji na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” lub losować tych, którzy bez szczepienia wejdą. Jak piszą ma być sprawiedliwie i zdrowo.

 

-Dzięki przyjęciu szczepionki ratujemy naszą gospodarkę i nasze miejsca pracy. Jest to również realna opcja na powrót do normalnej i stabilnej działalności służby zdrowia. (…) To się nie zmieni, jeśli wszyscy nie podejmiemy walki z koronawirusem – czytamy w oświadczeniu organizatorów.

Kluby piłkarskie, organizatorzy festiwali i koncertów czekają na zniesienie limitów na imprezach
Kluby piłkarskie, organizatorzy festiwali i koncertów czekają na zniesienie limitów na imprezach

 

Złośliwi mogliby powiedzieć, że jeśli ma być sprawiedliwie, to festiwal nie powinien się odbyć, jednak fani nie wyobrażają sobie kolejnego sezonu bez imprez masowych, tak samo jak i artyści. Jedni i drudzy mówią, że organizacja festiwalu w ścisłym reżimie byłoby bardzo karkołomna.

– Raczej trudno uzyskać dystans. Musieli by przeorganizować wszystko tak, aby ludzie na osobnych platformach chyba się bawili, a raczej nie będzie to możliwe – mówi Aleksander Goławski, artysta i uczestnik festiwali.

Wiele z zaplanowanych na 2021y r. imprez plenerowych się nie odbędzie bo organizatorzy nie chcieli podejmować ryzyka. Są też tacy, którzy ostatecznej decyzji o organizacji czy odwołaniu jeszcze nie podjęli.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: 17-latek wszedł na słup energetyczny. Zginął porażony prądem

Największe szlagierowe gwiazdy zagrały z Radiem Silesia z okazji Dnia Matki w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Porsche Carrera a nawet rzadki Morgan! Zobaczcie co i za ile sprzedają śląscy celnicy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close