RegionWiadomość dnia

Gliwice: rynek ma się zazielenić. Stare ławki i donice będą wymienione

Szykuje się estetyczna metamorfoza na gliwickim Rynku. W zabytkowej przestrzeni pojawią się nowe rośliny i więcej ławek dla mieszkańców.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Do realizacji przedsięwzięcia przygotowuje się Zarząd Dróg Miejskich. Chce wymienić stare, podniszczone już ławki i donice na nowe, bardziej wytrzymałe i estetyczne elementy małej architektury. Specjalnie wykonane na potrzeby zagospodarowania zabytkowej przestrzeni gliwickiego Rynku powtarzalne moduły mogą pojawić się przy każdej pierzei.

Ławek i roślin ma być więcej niż obecnie, pojawi się wysoka, ale także niska zieleń, której dotąd nie było. Nowe drzewa o wzniesionych koronach mają rosnąć w dużych donicach i w momencie sadzenia mogą mieć taką wysokość, aby od razu widoczny był ozdobny efekt. Mniejsze donice przewidziano na krzewy i byliny.

Wybrane gatunki roślin mają zachowywać atrakcyjność przez większą część roku. Przykładowo drzewa mogą wiosną kwitnąć, w lecie prezentować ładne zielone ulistnienie, a w jesienią wybarwione liście. Krzewy powinny być zimozielone. Szczegóły znane będą po zakończeniu projektowania, które obecnie jest w toku.

Zgodnie z założeniami, nowe elementy małej architektury mają być dobrze wpisane w charakter Rynku, a kolorystyka dopasowana do istniejących nawierzchni. Zaplanowano, że moduły będą ustawione tylko w pasie, gdzie obecnie na płycie Rynku znajdują się granitowe płyty w kolorze grafitowym, co pozwoli na swobodne poruszanie się pieszych i wjazd służb ratunkowych. Zachowana zostanie również możliwość dojazdu do ratusza, miejsce na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i gastronomiczne ogródki. Pojawi się więcej stojaków rowerowych.

Projektowaniem zajmuje się gliwicka pracownia 44STO. Trwa też pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń i opinii, m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu tego etapu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na kompleksowe wykonanie inwestycji. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane przeszkody, efekt zmian będziemy mogli zobaczyć jesienią.

Źródło i foto: UM Gliwice

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Obostrzenia w Polsce: kolejne województwo z ograniczeniami! Zamknięte hotele i galerie handlowe

Śląskie: Rozkopali podziemia kościoła. Nie spodziewali się tego, co tam znaleźli! [WIDEO]

Niedzielski: Święta wielkanocne będą takie jak rok temu. Czekają nas kolejne ograniczenia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close