reklama
Kategorie

Śląskie: Rozkopali podziemia kościoła. Nie spodziewali się tego, co tam znaleźli! [WIDEO]

reklama

Sensacyjne odkrycie w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie. Archeolodzy znaleźli tam 21 miejsc pochówku oraz ślady pierwszej osady, między innymi piece do wytopu żelaza.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Do tej pory brakowało nam źródeł i dowodów na to, gdzie ta najstarsza Pszczyna była i lokowaliśmy ją zupełnie poza obrębem Starego Miasta. Tymczasem okazuje się, że ta najstarsza Pszczyna z przełomu XII/XIII wieku jest dokładnie w centrum, nieopodal rynku, 50 metrów stamtąd mówi dr Wojciech Głowa, archeolog.

reklama

Niewykluczone, że w podziemiach archeolodzy znajdą coś jeszcze, ponieważ dopiero zakończyli pierwszy etap prac. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu naukowcy zaczną badać przestrzeń pod posadzką w kaplicy spowiedników. W przyszłości w kościele miałaby powstać krypta grobowa dostępna dla zwiedzających. Jej projekt został już wstępnie opracowany.

Sensacyjne odkrycie w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie. Archeolodzy znaleźli tam 21 miejsc pochówku oraz ślady pierwszej osady
Sensacyjne odkrycie w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie. Archeolodzy znaleźli tam 21 miejsc pochówku oraz ślady pierwszej osady

– Myśmy doszli do tych ludzi, którzy kiedyś żyli przed nami i tworzyli naszą parafię. Nie ukrywam, że całe to zadanie, ta krypta, która mam nadzieję, że jeszcze za mojego życia będzie udostępniona, że będzie takim szczególnym miejscem, które będzie pokazywało nie tylko kulturę tego miasta, nie tylko początki tego miasta i panujących w tym mieście, ale również naszą religijność – mówi ks. Damian Gatnar, proboszcz Kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie.

– W tej części, w tej chwili kaplicy Promnitzów, będziemy proponować założenie szklanej podłogi, czyli paneli szklanych, które będą nam udostępniały wgląd w te warstwy archeologiczne po kolei wyeksponowane – mówi Barbara Zin, architekt.

Pomysł udostępnienia krypty grobowej zwiedzającym pojawił się już w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy jednak nie doszło do jego realizacji.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wszyscy możemy pomóc Ewie Kopczyńskiej! Charytatywny koncert w TVS już w sobotę!

Dwóch górników zginęło w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła!

Śląskie: Na granicy z Czechami i Słowacją skontrolowano już ponad 5 tysięcy osób

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button