Region

Gliwice: Szpital Miejski przygotowuje się do testów na COVID-19

Zapotrzebowanie na pilne wykonywanie badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa staje się w Polsce coraz większe. Do takich działań przygotowuje się w Gliwicach Szpital Miejski nr 4, który pomimo ograniczonych możliwości przystosowuje obecnie pomieszczenia w budynku przy ul. Zygmunta Starego 20 pod nowe urządzenie pozwalające na szybsze diagnozowanie chorych z podejrzeniem choroby COVID-19.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Placówka czeka obecnie na dostawę wartego ok. 200 tys. zł chemiluminescencyjnego analizatora immunologicznego. Zakup zostanie sfinansowany przez Miasto Gliwice z miejskiej rezerwy na działania kryzysowe. – Dzięki temu w Szpitalu Miejskim będą wykonywane testy immunochemiczne, bardzo pomocne lekarzom i dające możliwość szybszego diagnozowania w Gliwicach chorych z podejrzeniem koronawirusa. Stosuje się je jako metodę wspomagającą, ale można je wykonać szybciej i mniejszym nakładem środków niż badania genetyczne. To, przy coraz bardziej zauważalnym niedoborze wykwalifikowanych genetyków i diagnostów na rynku pracy, ma niebagatelne znaczenie w walce z koronawirusem – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Przypomnijmy, że zgodnie z zalecaniami Światowej Organizacji Zdrowia do wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 wykorzystuje się przede wszystkim testy genetyczne i – pomocniczo – testy immunologiczne. Te pierwsze, o czasochłonnej i skomplikowanej procedurze, pozwalają na wykrycie RNA wirusa w próbce z wymazu pobranego od pacjenta. Drugie, wykonywane poprzez analizę surowicy krwi pobranej od pacjenta w celu wykrycia przeciwciał IgM i IgG przeciw koronawirusowi, są szybsze, lecz mają mniejszą czułość, dlatego traktuje się je jako uzupełniające.

W jednym i drugim przypadku przeprowadzenie testów wymaga specjalistycznego sprzętu, który może obsługiwać odpowiednio przeszkolony, wykwalifikowany personel, a także przestrzegania szczególnych środków bezpieczeństwa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Prognozy spółki ExMetrix

Koronawirus na Śląsku: Już 3 osoby wyzdrowiały. Mamy kolejnych ozdrowieńców

Było kilka osób, są tysiące! Śląska grupa na facebooku zbiera pomoc dla śląskich szpitali!

 

źr. UM Gliwice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close