AlarmRegionWiadomość dnia

Głodówka w Węglokoksie i protest pod bramą Huty Pokój. Hutnicy z Rudy Śląskiej walczą o swój zakład

Hutnicy zebrali się przed bramą Huty Pokój, by udzielić poparcia pracownikom głodującym w siedzibie Węglokoksu. Załoga Huty Pokój coraz bardziej zaniepokojona jest tym, co dzieje się z jej zakładem.

 

 

Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Tam u góry się tylko zmieniają prezesi, wiceprezesi i każdy kto przychodzi żąda czasu a tego czasu nie ma. My moglibyśmy walcować, ale nie mamy z czego. Oni obiecują, że dadzą wsad a nie spełniają tych obietnic i tak to później jest… dochodzi do takich sytuacji. Teraz moglibyśmy robić a musimy przerywać prace żeby przynajmniej w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z tego wszystkiego i tyle – mówi Stanisław Szner, pracownik Huty Pokój.

Protest głodowy w siedzibie Węglokoksu rozpoczął się we wtorek 3 grudnia. Początkowo głodowało dwóch pracowników, z każdym dniem dołączają do nich kolejni. Obecnie w siedzibie spółki głoduje ośmioro hutników.

 

We wtorek popołudniu Węglokoks wydał oświadczenie. Napisano w nim, że huta winna jest samemu tylko Węglokoksowi ponad 180 milionów, a dług względem PKO BP wynosi około 50 mln zł. Podkreślano także, że zarząd Węglokoksu podtrzymuje wszystkie uzgodnienia wynikające z podpisanej we wrześniu umowy restrukturyzacyjnej a opóźnienie w realizacji umowy jest spowodowane przedłużającą się wyceną aktywów.

 

-Ten wiec jest spontaniczny. To załoga przyszła i poprosiła abyśmy przyszli i powiedzieli w jakim miejscu jesteśmy, ponieważ przekaz medialny też jest różny. Węglokoks wydał takie oświadczenie, w którym mówi o kupnie aktywów. Daleko jest do kupna aktywów, tej części wygospodarowanej pod Huta Pokój Profile. Także droga do tego jest daleka i trudno mówić o tym, że to się stanie nawet na dzień dzisiejszypodkreśla Mariusz Latka, przewodniczący WZZ Sierpień ’80 w Hucie Pokój.

-To jest kolejne cygaństwo z ich strony – tak ja to nazywam, bo jeżeli coś nie jest ustalone – ile, czego, za co to jak można powiedzieć, że Węglokoks to już przejmuje?mówi Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój.

Związkowcy zapowiadają, że jeżeli nadal nic w sprawie nie drgnie to protest eskaluje a do głodówki przyłącza się kolejni pracownicy. Będzie się tak działo do czasu, gdy z przedstawicielami związków zawodowych spotka się przedstawiciel ministerstwa.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybuch gazu w Szczyrku. Strażacy znaleźli ciała kolejnych dwóch osób. Nie żyją cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci

Tragedia w Szczyrku: Będzie śledztwo ws.sprowadzenia katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślnego spowodowanie śmierci

Tragedia w Szczyrku: Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej tamtejszej społeczności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close