RegionWiadomość dnia

Górale z Podhala rozbierają dach zawalonej kamienicy w Rybniku. Są pierwsze decyzje co dalej z budynkiem [WIDEO]

Wracamy do katastrofy budowlanej w Rybniku. 18 marca, w trakcie prac budowlanych, zawaliła się tam część kamienicy. Od poniedziałku trwa rozbiórka zawalonego dachu. Prace na wysokościach wykonuje firma z Podhala.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Wczoraj zapadła również decyzja o równoległej rozbiórce ściany od ulicy św. Jana. Prace trzeba prowadzić ręcznie. Maszyny jedynie zbierają spadające cegły i fragmenty dachu. Deptak w tym miejscu pozostaje nadal zamknięty i tak będzie przynajmniej do czasu, aż rozbierana ściana osiągnie bezpieczną wysokość.

-Te roboty rozbiórkowe, które obecnie trwają idą tak jakby równolegle z obserwacją pozostałej konstrukcji, jak się zachowują ściany, także elementy wewnętrzne i decyzje co do zakresu rozbiórki etapu będą podejmowane na bieżąco w miarę zaawansowania tych prac rozbiórkowych na to miast na dzień dzisiejszy uogólniając sprawę kwestii rozbiórki podlega konstrukcja dachu – mówi Tomasz Karakuła Powiatowy Inspektor Budowlany w Rybniku.

 

Pojawił się nowy wątek w sprawie samej katastrofy, który bada Prokura Rejonowa w Rybniku. W dniu kiedy zawalił się Świerklaniec, około godz. 12:20, miał miejsce również wstrząs pochodzący z kopalni w Ruch Rydułtowy.

-Obecnie nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby tutaj świadczyć o wpływie tego wstrząsu na zawalanie się kamienicy. Ważną informacją jest też to, że nie odnotowano żadnych zgłoszeń o odczuciu tego wstrząsu przez mieszkańców w centrum Rybnika, również pod ziemią nie doszło do żadnych skutków także na chwilę obecną trudno tutaj wiązać te dwa zdarzenia w jakikolwiek sposób ze sobą – mówi Anna Swiniarska- Tadla, rzecznicka prasowa prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Zawalona kamienica w Rybniku: Część "Świerklańca" rozbierają górale, jedna ze ścian do wyburzenia
Zawalona kamienica w Rybniku: Część „Świerklańca” rozbierają górale, jedna ze ścian do wyburzenia

Kamienica w Rybniku, która należy do prywatnego właściciela, będzie odbudowana. Ten proces chce też wspomóc miasto. Trwają poszukiwania rozwiązania prawnego, które to umożliwi.

-Świerklaniec wpisał się na trwałe w tkankę miasta, w pamięć mieszkańców, to miejsce kultowe w zasadzie. Nie wyobrażamy sobie śródmieścia bez Świerklańca, dlatego w miarę możliwości budżetowych miasta i w miarę możliwości prawnych samorządu będziemy chcieli wesprzeć i pomóc w odbudowie kamienicy- mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

 

Jak informuje inspektor budowlany prace rozbiórkowe mają potrwać do najbliższego piątku.

 

autor: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Marszałek Chełstowski: Na 100. rocznicę 3. Powstania Śląskiego powstanie serial! [WIDEO]

Radny z Sosnowca został sprzedawcą ziemniaków! Dresik zamiast garnituru, worki w klasyku zamiast BMW [WIDEO]

Są nowe punkty szczepień na Śląsku, są tez nowe problemy. Pacjentów z covidem wożą już do innych województw!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close