RegionWiadomość dnia

Górnicy z Brzeszcz i Libiąża mają już dość! Żądają od Tauron Wydobycie podwyżek! [WIDEO]

Gorąco nie tylko za sprawą temperatury. Rośnie protest w kopalniach w Brzeszczach i Libiążu. Górnicy domagają się od spółki Tauron Wydobycie rozmów i podwyżek. Podwyżek bardziej niż rozmów, bo jak mówią – negocjacjami rachunków nie są w stanie zapłacić.

 

 

Sosnowiec czeka na uchodźców? Konsulat w Katowicach już jest! Zobaczcie go w TOP 5 SILESIA FLESZ

Górnicy z kopalń z Brzeszcz i Libiąża domagają się podwyżek za wszelką cenę. Dziś (15.07) przed siedzibą dyrekcji Tauron Wydobycie w Jaworznie pikietowało kilkaset osób. Wszyscy czekali na efekt rozmów pomiędzy związkami zawodowymi, a zarządem spółki. Te trwały dwie godziny, ale ich rezultat nie spodobał się górnikom.

 

Górnicy protestują od piątku, kiedy to większość załogi wzięła urlopy na żądanie. Domagają się podwyżki wynagrodzeń o co najmniej 1 tys. zł, bo jak mówią – ich wypłata waha się między 2,5 a 3,5 tys. zł „na rękę”. Postulatów jest jednak więcej.

Przede wszystkim płacowe, jak i techniczne, dotyczące inwestycji, dotyczące poprawy sytuacji technicznej, wyposażenia pracowników w podstawowe narzędzia, spraw organizacyjnych, jest bardzo dużo tych rzeczy przedstawionych – mówi Stanisław Kłysz, NSZZ Solidarność, Kopalnia Brzeszcze.

 

Dziś zarząd spółki zaapelował do górników, aby ci wrócili do pracy. To warunek prowadzenia rozmów na temat wszystkich zgłoszonych przez załogę kwestii. Ci jednak grożą, że do pracy we wtorek nie wrócą. Choć to dopiero początek konfliktu górników ze spółką, to Tauron już zaczyna liczyć straty.

– Około 50 proc. załogi jest na dole i realizuje przygotowanie zakładu do wydobycia. Czyli prowadzimy intensywnie prace przygotowawcze i remontowe, tak, żeby ten zakład mógł ruszyć w każdym momencie. – To ile taka strata może wynieść do piątku? – Ciężko mi to teraz określić, ale to są milionowe straty w pewnym momencie – mówi Janusz Mąsior, Zakład Górniczy Janina w Libiążu.

Górnicy z Brzeszcz i Libiąża mają już dość! Żądają od Tauron Wydobycie podwyżek! Protest jest coraz ostrzejszy (fot. Paweł Jędrusik)
Górnicy z Brzeszcz i Libiąża mają już dość! Żądają od Tauron Wydobycie podwyżek! Protest jest coraz ostrzejszy (fot. Paweł Jędrusik)

 

Ciąg dalszy rozmów pomiędzy związkami zawodowymi, a zarządem Tauron Wydobycie zaplanowano na piątek.

autor: Paweł Jędrusik
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Górnicy z Brzeszcz i Libiąża mają już dość! Żądają od Tauron Wydobycie podwyżek! [WIDEO]”

  1. Co wy za podwyżki cgcecie kazdy tyle zarabia. Dlaczego wy znowu macie byc lepsi. Najlepiej stancie juz na stale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close