KrajRegionWiadomość dnia

Harmonogram szczepień: W Polsce jest już ponad 1 mln dawek szczepionki. Od 15 stycznia rejestracja seniorów

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, 11 stycznia, że od 15 stycznia ruszy centralny system rejestracji seniorów na szczepienia przeciwko COVID-19. Chodzi o osoby powyżej 80. roku życia.

 

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

Jak powiedział na konferencji prasowej minister Dworczyk, Narodowy Program Szczepień wchodzi w fazę przygotowania masowych szczepień. W Polsce jest już ponad milion dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Szpitale węzłowe mają ich już ponad 450 tysięcy. W pierwszej kolejności po medykach szczepieni mają być seniorzy powyżej 80. roku życia. Ich centralna rejestracja ruszy 15 stycznia.

Agencja Rezerw Materiałowych wciąż przechowuje 50 procent trafiających do Polski szczepionek. Ma to zagwarantować otrzymanie kolejnej dawki szczepionki przez tych, którzy przyjęli już pierwszą.

Pierwszy tydzień szczepień to około 50 tysięcy zaszczepionych osób, kolejny – już 150 tysięcy. Jak mówił na konferencji prasowej minister Dworczyk, do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych ponad 250 tys. osób. Tym samym pod koniec tygodnia liczba zaszczepionych Polaków powinna osiągnąć 450 tysięcy. Natomiast w dalszych planach – do końca marca tego roku, powinno być już zaszczepionych około 3 mln osób w Polsce.

Jak poinformowano na konferencji, na 220 tysięcy już wykonanych szczepień, odnotowano 32 przypadki skutków ubocznych po szczepieniach – wszystkie, jak jak zapewniał minister Dworczyk – były łagodne. -(…) były to przypadki związane z zaczerwieniem, podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc żadnych groźnych sytuacji nie byłododaje minister.

Dworczyk odniósł się także do zarzutów o zbyt wolne tempo szczepień. Jak powiedział – głównym hamulcem jest brak samej szczepionki. (…) Polska razem z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej przystąpiła do umowy, dzięki której Unia pozyskuje szczepionkę przeciw Covid-19. Ta szczepionka jest następnie w sposób solidarny dzielona w podobnym czasie pomiędzy wszystkie kraje UE i to od tego jesteśmy uzależnieni, jeśli chodzi o tempo szczepieńwyjaśnił Dworczyk.

15 stycznia rusza centralna rejestracja szczepień. To na początku możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. Od 15 stycznia mogą rejestrować się osoby powyżej 80. roku życia. Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów. Mają to robić zespoły wyjazdowe, a jak podkreślają przedstawiciele rządu – zgłosiło się ich do szczepień już ponad 70 procent.

Kolejny termin to 22 stycznia, kiedy rozpocznie się rejestracja na ustalone terminy szczepień dla seniorów powyżej 70. roku życia. Ich szczepienie ruszy 3 dni później. Wg wstępnych ustaleń, inne osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70-go roku życia, czyli nauczyciele i mundurowi – będą mogli zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

 

 

źródło: KPRM/Polsat News
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rozpoczęły się testy nauczycieli na obecność SARS-Cov-2

Sukces lekarzy z Gliwic! Rozpoczynają operacje ratujące pacjentów onkologicznych

Ktoś zdewastował cmentarz parafialny w Lubomi! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close