reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Ile kosztuje prąd w 2021 roku?

Rachunki za energię elektryczną stanowią sporą część wydatków w domowych budżetach polaków. Ich wysokość zależy przede wszystkim od obecnej ceny prądu za jeden kWh. Oprócz tego składają się one także z dodatkowych opłat. Dlatego też w tym artykule sprawdzamy i omawiamy obecną cenę prądu w Polsce, prezentujemy to, jak kształtował się jej poziom w ciągu ostatnich lat oraz wskazujemy, co składa się na finalną kwotę rachunków za energię elektryczną.

 

Jaka jest obecnie średnia cena prądu w Polsce?

Obecnie średnia cena prądu w Polsce z uwzględnieniem wszelkich kosztów dodatkowych kształtuje się na poziomie od 0,69 do 0,78 złotych za jeden kWh. Jej wysokość zależna jest natomiast od danego sprzedawcy oraz taryfy, z której korzystają odbiorcy końcowi. Najmniej za prąd w 2021 roku płacą klienci firmy Enea SA, którzy mają z nią podpisaną umowę kompleksową na sprzedaż i dystrybucję prądu. 1 kWh dostarczanej przez nią energii elektrycznej wraz z opłatami dodatkowymi kosztuje bowiem 0,67 złotych.

Jeśli chodzi o pozostałych najpopularniejszych sprzedawców energii elektrycznej, którzy jednocześnie są jej dystrybutorami, ceny prądu wraz z opłatami dodatkowymi kształtują się natomiast następująco:

  • 0,76 zł/kWh, jeśli chodzi o firmę Energa Obrót,
  • 0,72 zł/kWh, jeśli chodzi o firmę PGE Obrót,
  • 0,68 zł/ kWh, jeśli chodzi o Innogy,
  • 0,68 zł/kWh, jeśli chodzi o Tauron PE.
Ile kosztuje prąd w 2021 roku? (fot. mat. partnera)
Ile kosztuje prąd w 2021 roku? (fot. mat. partnera)

Jak kształtowały się ceny prądu w ciągu ostatnich lat?

Nie jest tajemnicą, że ceny prądu systematycznie wzrastają z roku na rok. Skalę tych podwyżek można najlepiej zauważyć, porównując do siebie średnie ceny za energię elektryczną, jakie występowały w ostatnich trzech latach.

Powiązane artykuły

W 2019 roku średnia cena prądu w Polsce wynosiła 63 groszy za 1 kWh, w 2020 roku jej wartość wzrosła już do 70 groszy za 1 kWh, a obecnie w 2021 wynosi ona aż 74 groszy. Oznacza to więc, że od 2019 roku ceny prądu w naszym kraju wzrosły średnio o 20%, co przełożyło się na wzrost rachunków za energię elektryczną o 150 złotych rocznie.

Niestety najbliższe miesiące nie napawają optymizmem, nic nie zapowiada bowiem wstrzymania wciąż wprowadzanych podwyżek cen energii elektrycznej. W związku z tym najprawdopodobniej w 2022 roku będziemy musieli za nią płacić jeszcze więcej.

Dlaczego ceny prądu wciąż systematycznie rosną?

Stały wzrost cen prądu w naszym kraju wynika przede wszystkim z faktu, iż jego przeważająca część wciąż produkowana jest za pomocą elektrowni węglowych emitujących dwutlenek węgla. Ceny emisji tych zanieczyszczeń do atmosfery wciąż rosną, a to z kolei przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Nie bez wpływu na nie pozostają także rosnące ceny węgla oraz ilość zużywanego w naszym kraju prądu. Wszystko to sprawia, że dopóki nie zmieni się polityka energetyczna w Polsce, prąd będzie stale drożał.

Co składa się na finalną kwotę rachunków, które płacimy za prąd?

To ile wynosi finalna kwota na rachunku za prąd, zależy nie tylko od jego ceny, według której rozliczane jest jego zużycie zgodnie ze stanem licznika u odbiorców końcowych. Składają się na nią bowiem także trzy dodatkowe elementy. Pierwszym z nich są opłaty dystrybucyjne, które są opłatą dla Operatora Systemu Dystrybucyjnego za to, iż dostarcza on prąd do danego odbiorcy końcowego. Kolejnym elementem składowym finalnej kwoty na rachunkach za prąd są opłaty narzucane przez państwo nazywane najczęściej opłatami mocowymi, jakościowymi czy kogeneracyjnymi. Ostatnim elementem oprócz ceny za ilość zużytych kWh prądu są natomiast opłaty handlowe narzucane przez sprzedawców prądu, które można zmniejszyć na przykład poprzez jego zmianę na innego.

Podsumowując, ceny prądu w Polsce w 2021 roku wzrosły średnio o 20% w porównaniu do 2019 roku bez względu na jego sprzedawcę. Według prognoz specjalistów to jednak nie koniec podwyżek. Wprowadzane nowe stawki opłaty mocowej, a do tego rekordowe ceny prądu na giełdzie energii elektrycznej przełożą się bowiem z pewnością na wysokość cen prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button