KrajRegionWiadomość dnia

Indywidualne ubezpieczenie na życie czy polisa grupowa – co wybrać?

Dla osoby, która chce nabyć ubezpieczenie na życie, są różne możliwości, a wśród nich ubezpieczenie indywidualne oraz grupowe. Aby kupić odpowiedni produkt, należy wiedzieć, czym oba produkty się różnią i które rozwiązanie będzie bardziej korzystne.

 

 

Kilka znaczących różnic może zaważyć na tym – jakie ubezpieczenie zostanie ostatecznie wybrane. Warto również wiedzieć czym się kierować przy wyborze polisy dla siebie, na co zwracać uwagę i gdzie znaleźć dobrą ofertę.

 

Na czym polega ubezpieczenie indywidualne na życie?

Polisa indywidualna jest w dużym stopniu produktem ochronnym, który można dowolnie spersonalizować. Klient ma możliwość zabezpieczyć się w podstawowym zakresie tj. na wypadek nagłej śmierci lub niezdolności do wykonywania pracy. Taka ochrona opiera się na konkretnej sumie ubezpieczenia, którą zainteresowany musi sam wybrać – może to być zarówno kwota rzędu 20 000 zł, jak i 1 000 000 zł. Sumę ubezpieczenia można łatwo sprawdzić i wybrać według swoich preferencji np. sprawdzając ubezpieczenie na życie z rankomat.pl.

Można również rozszerzyć zakres ochrony, by móc otrzymać świadczenie z innego tytułu, np. pobytu w szpitalu, zdiagnozowania poważnej choroby, urazu ciała, wypadku, czy urodzenia dziecka. Posiadanie takiej ochrony jest bardzo korzystne, ponieważ w trudnej sytuacji życiowej można otrzymać nie tylko wsparcie finansowe, ale również pomoc innego rodzaju – np. transport medyczny, pomoc psychologa czy dowóz leków do domu. Rozszerzenie ochrony odbywa się przez zakup odpowiednich umów dodatkowych, które zwiększają zakres posiadanej ochrony.

To, co warto podkreślić – to fakt, że ubezpieczenie indywidualne jest przedsięwzięciem często nawet wieloletnim. Umowę można nabyć na okres 5, 10, 20 jak i nawet 30 lat. Tutaj decyzja również należy do klienta oraz jego preferencji.

 

Na czym polega polisa grupowa na życie?

W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia należy podkreślić na samym początku, że jest to ubezpieczenie, które można zakupić wyłącznie za pośrednictwem pracodawcy. Jeżeli w firmie, której się jest zatrudnionym – pracodawca umożliwia taką opcje – można nabyć polisę grupową. Nie można zatem samodzielnie wyszukać sobie oferty i kupić konkretny produkt.

Ubezpieczenie grupowe wydaje się korzystnym sposobem na zakup szerokiej ochrony w przystępnej cenie. Na czym to dokładnie polega?

 

Grupówka to produkt ochronny, który charakteryzuje się:

  • szerokim zakresem ochrony,
  • umową trwającą rok,
  • niską ceną składki,
  • niską sumą ubezpieczenia,
  • brakiem wyboru,
  • brakiem możliwości zmiany umowy.

Teoretycznie produkt wydaje się bardzo korzystny – przede wszystkim ze względu na niską cenę. Ubezpieczenia grupowe kosztują około 30 – 50 zł miesięcznie, oczywiście w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W tej cenie pracownik może uzyskać ochronę na wypadek śmierci, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, urazu ciała, wypadków. Świadczenia przysługują również po urodzeniu dziecka czy z powodu śmierci bliskiej osoby. W przypadku polisy grupowej taka kompleksowa ochrona nie wymaga zakupu umów dodatkowych.

Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązanie jest korzystne dość pozornie, ponieważ grupówki oferują zwykle niską sumę ubezpieczenia, co przekłada się na wysokość świadczenia. Jest zatem wiele sytuacji, które uprawniają do otrzymania pieniędzy, jednak nie będą one zbyt wysokie.

 

Kolejnym minusem grupówki jest czas trwania umowy, choć dla części zainteresowanych może to być również atut takiego ubezpieczenia. Umowa zawierana jest wyłącznie na rok, następnie można ją przedłużyć o kolejny rok. Pracownik nie ma zatem możliwości na długotrwałą ochronę.

Należy również podkreślić, że w przypadku grupówki ważny jest brak wyboru oraz brak możliwości zmiany umowy.

Brak wyboru wiąże się z faktem, że pracodawca współpracuje najczęściej z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, a wybór w kwestii ubezpieczenia może ograniczać się jedynie do wariantu cenowego. Zainteresowany nie ma zatem możliwości porównania oferty z innymi, przez co nie zna innych rozwiązań.

Istotny jest również brak możliwości zmiany umowy. To również ważne, ponieważ decydując się na zakup grupówki można uzyskać określony model ochronny i w przypadku, gdy któraś forma ochrony jest kompletnie zbędna (np. wsparcie finansowe z tytułu urodzenia dziecka) to nie można z niej zrezygnować. Oznacza to, że część składki przeznaczana jest na niepotrzebny rodzaj zabezpieczenia.

 

Co sprawdzić przed zakupem ubezpieczenia?

Po znalezieniu odpowiedniej oferty, a jeszcze przed zawarciem umowy, warto sprawdzić dokładnie jej treść, by uniknąć niemiłych niespodzianek na przyszłość.

Na co należy koniecznie zwrócić uwagę w umowie? Przede wszystkim na:

  • wysokość sumy ubezpieczenia – warto porównać czy kwota zgadza się z sumą, jaka przedstawiała oferta; może się zdarzyć, że w opisie polisy podawana jest wyższa kwota, która dotyczy młodych osób o określonym profilu zawodowym,
  • zakres ochrony – dla pewności warto sprawdzić czy zgadza się z tym, jaki oferowany był w ofercie ubezpieczenia,
  • czas karencji – czyli okres pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie (np. świadczenie z tytułu urodzenia dziecka przysługuje dopiero 10 miesięcy po zawarciu umowy),
  • wyłączenia odpowiedzialności – są to sytuacje, które opisują okoliczności zdarzenia polisowego, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia (np. gdy dozna się urazu ciała wskutek wypadku samochodowego podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu).

Z całą pewnością najlepiej zapoznać się z treścią całej umowy, jednak bardzo często umowy te są wielostronicowe, pisane drobnym drukiem i skomplikowanym, nieprzystępnym językiem, co tylko utrudnia to zadanie. Sprawdzenie powyższych punktów jest obowiązkowe, a ich nieznajomość działa na niekorzyść klienta.

 

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie?

Można oczywiście przeglądać oferty na stronach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, jednak co do ich wiarygodności można mieć pewne wątpliwości. Każda firma ubezpieczeniowa przede wszystkim – przedstawi swoją ofertę w najkorzystniejszym świetle, a ponadto – nie przedstawi opcji alternatywnych.

Inna sprawa, gdy korzysta się z wiarygodnych źródeł, czyli stron, które w całości poświęcone są różnym ubezpieczeniom – życiowym, zdrowotnym, mieszkaniowym czy samochodowym. Taka strona udostępnia wiele cennych informacji o różnych polisach, przedstawia zarówno plusy, jak i minusy konkretnych ofert, porównuje je ze sobą i przedstawia produkty firm, które mogą być dla części osób mniej znane.

Pomocne mogą być zatem rankingi ubezpieczeniowe lub porównywarki, które bardzo ułatwiają znalezienie odpowiedniego produktu

(mat.sponsorowany)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close