Jastrzębski szpital jako pierwszy w kraju uruchomił nowoczesną aparaturę do walki z Covid-19
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest pierwszym szpitalem w Polsce, który wykorzystuje najnowszą aparaturę do dekontaminacji, czyli oczyszczania z wirusów pomieszczeń.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
W obliczu zakażeń koronawirusem, do których dochodzi także w szpitalu gdy trafiają do niego pacjenci z COVID-19, aby jak najlepiej i najszybciej zapobiegać rozprzestrzenianiu się zachorowań i być gotowym na leczenie kolejnych pacjentów, dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu zdecydowała się za zakup nowoczesnego sprzętu do sterylizacji pomieszczeń.
Maski, fartuchy, rękawiczki i kombinezony – te środki pomagają chronić się przed zakażeniem wirusami (w tym koronawirusem), są więc nieodłącznym wyposażeniem personelu medycznego. Mimo tych środków ochrony zdarza się, że dochodzi do zakażeń, nie tylko wśród chorych ale i pracowników.
Konieczne są też inne procedury – nie tylko zapobiegające zachorowaniom, ale też pomagające między innymi przygotowanie pomieszczeń do ponownego przyjęcia pacjentów. W tym celu posłuży VICTORY – nowoczesne urządzenie do tak zwanej dekontaminacji.
– Nowe urządzenie VICTORY wykorzystuje Technologie STERIS VHP, a czynnikiem sterylizującym jest nadtlenek wodoru w postaci gazu. Po odpowiednim przygotowaniu nawet dużego pomieszczenia niszczy wszelkie formy życia drobnoustrojów, w tym wszystkie formy bakterii wegetatywnych, spor bakteryjnych, grzybów i wirusów. Jednym zdaniem – zabija wszystko. Taki proces nazywamy biodekontaminacją.
– mówi Agnieszka Gilga, kierownik Centralnej Sterylizatorni i Pełnomocnik ds. Jakości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
Orientacyjnie proces dekontaminacji trwa kilka – kilkanaście godzin. Ważnym elementem mającym wpływ na szybkość wykonania procedury jest fakt, że po dekontaminacji nie jest konieczne sprzątanie sali. Do tej pory zlecaliśmy wykonanie usługi sterylizacji pomieszczeń firmie zewnętrznej, natomiast to zupełnie inny proces o innej skuteczności.
Kilka placówek w Polsce posiada już urządzenia tego typu, jednak to jastrzębski szpital jako pierwszy w kraju uruchomił i zaczął używać tej aparatury. Zakup urządzenia został sfinansowany z części posiadanych przez Szpital funduszy unijnych.
Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój
Premier Morawiecki: Szczepionka na COVID trafi do Polski! Szczepienia tylko dla chętnych
Nowe ogniska koronawirusa na Śląsku! Prawie 4400 kolejnych przypadków!
Marsz Wolności 11 listopada w Katowicach bez zgody miasta. Ale i tak się odbędzie