Region

Katowice: 100 ton piasku, 5700 ton soli i specjalistyczny sprzęt. Miasto jest gotowe na nadejście zimy

Za oknami temperatury wciąż jesienne, ale pracownicy katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej są już w pełnej gotowości na wypadek nagłego ataku zimy. W magazynach zabezpieczono 100 ton piasku i aż 5700 ton soli, a na drogi wyjedzie w tym sezonie łącznie 38 specjalistycznych pojazdów. Akcja Zima potrwa do 31 marca.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Prohibicja w Katowicach i czy to UFO rozwaliło Rudę Śląską?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Całodobowe dyżury dyspozytorni, bieżące monitorowanie warunków, prognoz i zgłoszeń służb oraz mieszkańców. Tak każdego roku wygląda organizacja pracy katowickiego MPGK podczas Akcji Zima. W sezonie 2018/2019 zużyto ponad 6900 ton soli, 100 ton piasku, a pługo-posypywarki przejechały łącznie ponad 150 tysięcy kilometrów, co stanowi więcej niż trzykrotność obwodu kuli ziemskiej. Od początku listopada służby są już gotowe na Akcję Zima 2019/2020.

– O to, by drogi w Katowicach były przejezdne, a chodniki w centrum miasta odśnieżone dba blisko setka pracowników. Dodatnie temperatury i brak opadów śniegu od początku listopada nie oznaczają, że czekają oni jedynie na nadejście zimy. Brygady oddelegowane do Akcji Zima zajmują się w między czasie zamiataniem ulic, wywozem liści i innymi pracami związanymi z bieżącym utrzymaniem czystości w mieście – mówi Czesław Kopiec, kierownik Wydziału Oczyszczani katowickiego MPGK.

Koncert „Dzień Babci i Dziadka z Telewizją TVS”! Już 25 stycznia w Zabrzu

– Przed rozpoczęciem sezonu w magazynach gromadzimy sól i piasek do posypywania dróg. Te zapasy w trakcie trwania Akcji Zima są na bieżąco, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, uzupełniane. W pogotowiu czeka już w tej chwili 17 pługo-posypywarek, 5 ciągników z osprzętem zimowym i inne urządzenia pomocnicze. Pozostały sprzęt w dalszym ciągu bierze udział w zamiataniu ulic i będzie przezbrajany w zimowy stopniowo, wraz ze zmianą pogody. W okresie opadów na drogi wyjedzie 21 naszych pługo-posypywarek, 5 ciągników rolniczych oraz 12 pojazdów naszego podwykonawcy – dodaje Czesław Kopiec.

Koordynacją prac w ramach Akcji Zima zajmuje się Centralna Dyspozytornia, która pracuje 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Dyspozytorzy śledzą prognozy pogody, monitorują warunki atmosferyczne i drogowe przy użyciu kamer oraz stacji meteo, a także podejmują bieżące interwencje zgłaszane przez inne służby oraz samych katowiczan. Wyzwanie stwarzają zawsze opady występujące w godzinach porannego lub popołudniowego szczytu, czyli w godzinach, kiedy katowiczanie najczęściej jadą do pracy lub z niej wracają. Jeśli temperatury są dodatnie i nie ma opadów śniegu, to na ulice wyjeżdżają także zamiatarki, które na bieżąco sprzątają miasto.

Już za kilka dni spodziewane są spadki temperatur, a nieco później pierwsze opady śniegu. Kierowcy proszeni są o wymianę ogumienia, zachowanie ostrożności i cierpliwość, zwłaszcza na wiaduktach, mostach i remontowanych odcinkach dróg. A właścicieli posesji oraz administratorów/zarządców budynków o dbanie o stan nawierzchni przylegających chodników i pryzmowanie śniegu w miejscach nieutrudniających ruchu lub przy krawędzi jezdni. Akcja Zima potrwa do 31 marca 2020 roku. Zaangażowane są w nią także, m.in. Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Zakład Zieleni Miejskiej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

SZOK i NIEDOWIERZANIE! 40 tysięcy to najwyższe chorobowe wypłacone na Śląsku! [RAPORT]

[APEL O POMOC] Mała Julka urodziła się bez kości w nóżkach! Potrzebuje pilnej operacji!

Katowice: Rusza budowa nowego biurowca. To Silesia for Business [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close