RegionWiadomość dniaZdrowie

Katowice: 3000 tysiące testów na koronawirusa dodatkowo. Za wszystko zapłaci miasto

Dziś ruszyły na ulice Katowic. Trzy wymazobusy zostały opłacone przez miasto. Dzięki temu osoby oczekujące na badania będą na to badanie czekać krócej.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


-Testy wykonywane są na osobach, które w tej chwili oczekują na wykonanie takiego badania, dostały takie wytyczne o służb sanitarnych czy medycznych. Oczywiście na bieżąco analizujemy jak wygląda ta kolejka. W tej chwili są to trzy ekipy. Nie wykluczamy, że jeżeli będą takie potrzeby to uruchomimy więcej wymazobusów na terenie miasta Katowice – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice.

Dzięki wymazobusom w skali miesiąca możliwe będzie przeprowadzenie minimum 3 000 testów dodatkowo. Koszt pracy ekip to od 1000 do 1200-u złotych dziennie. Pracownicy wymazobusu są wyposażeni w specjalną odzież ochronną. Dysponują także materiałem do badań, który docelowo przekazany zostanie służbom sanitarnym odpowiedzialnym za przeprowadzenie analizy próbek.

Nie wykluczamy, że jeżeli będą takie potrzeby to uruchomimy więcej wymazobusów na terenie miasta Katowice - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice
Nie wykluczamy, że jeżeli będą takie potrzeby to uruchomimy więcej wymazobusów na terenie miasta Katowice – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice

Wcześniej na podobny krok zdecydował się także chociażby Sosnowiec.

-My mamy ogromny Sosnowiecki Szpital Miejski, zatrudniający kilkaset osób i teraz mamy też spore problemy w związku z tym, że personel przebywa na kwarantannie i aby w dużej mierze umożliwić mu szybki powrót do pracy zdecydowaliśmy właśnie o uruchomieniu wymazobusa, który jeździ w dużej mierze do personelu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego i pobiera wymazy osobom, które już przebywają na kwarantannie tak abyśmy mogli mieć 100% pewność, że te osoby mogą wrócić do pracy – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

W Sosnowcu testy na obecność wirusa są również wykonywane wskazanym przez lekarzy pacjentom. Każdego dnia wykonywanych jest około 15 takich testów. Na uruchomienie wymazobusa zdecydowały się także między innymi Świętochłowice, Rybnik czy Racibórz.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Poczta Polska rozpoczyna sprzedaż maseczek

To pierwszy raz w historii! Studenci sesję będą zdawali zdalnie! [WIDEO]

Maseczki ochronne w sklepach Żabka! Najtańsze na rynku? Wiemy, jaka cena!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close