RegionWiadomość dnia

Katowice, Chorzów, Ruda Śląska: Jak będziemy świętować 11 listopada?

Szykuje nam się kolejny długi weekend. W poniedziałek obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Władze województwa śląskiego zachęcają, by w ten dzień świętować razem. Tym bardziej, że okazji nie zabraknie.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


Uroczystości wojewódzkie rozpoczną się występem i mszą świętą odprawioną w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, główna ich część – w tym salwa honorowa – na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

-Ja dzisiaj miałem okazję być z małymi dziećmi, gdzie wspólnie śpiewaliśmy hymn i one tam podkreślały to czym jest wolność – to że mogą wyjść na podwórko, to że mogą się uśmiechać, to że mogą cieszyć się każdą chwilą. To jest ta wartość bezcenna. I mówiły, że to są urodziny, to są po prostu urodziny naszego państwa i na urodziny 11 listopada serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

 

Katowice, Chorzów, Ruda Śląska: Święto Niepodległości 11 listopada pełne atrakcji!

 

Na zainteresowanych czekać będą także pokazy sprzętu i wyposażenia wojska. Militarne atrakcje zaplanowano na Stadionie Śląskim. Tu o 12 odśpiewany zastanie hymn.

-Włączamy się w ogólnoświatową właściwie dziś akcję „Niepodległa do hymnu”, więc ci którzy mają ochotę zaśpiewać w takim gronie hymn to zapraszamy serdecznie. Będzie można także w ramach naszego wspólnego spędzania święta oddać krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przyjedzie tutaj ze specjalnym sprzętem i będzie można tę krew oddać – mówi Adam Pawlicki, Stadion Śląski

 

Stadion Śląski na 11 listopada przygotował ogromne święto!

 

Wizyta na Stadionie Śląskim będzie też okazją by wesprzeć chorego, 13-letniego Maksa. W wielu miastach odbędą się także imprezy lokalne. W Rudzie Śląskiej postawiono na aktywne świętowanie – organizując już po raz 26. biegi niepodległości.

– Bieg odbywa się w związku z tym, że chcemy wszyscy uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości a równocześnie promujemy zdrowy styl życia. W tych biegach co roku mamy wielu uczestników. To jest około 800 uczestników zarówno w biegu rekreacyjnym jak i w biegu głównym – wyjaśnia Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej UM Ruda Śląska.

 

11 listopada: Jak pojedzie komunikacja miejska w Święto Niepodległości?

 

Jeśli na któreś z wydarzeń w dzień niepodległości będziemy chcieli się dostać komunikacją miejską, to musimy pamiętać o zmianach w rozkładach jazdy.

-Zdecydowana większość połączeń autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych będzie kursować tak jak w niedziele. Oczywiście od tej reguły będą wyjątki – niektóre autobusy będą bowiem kursować zgodnie z rozkładem obowiązującym w dni wolne w centrach handlowych. Warto również zwrócić uwagę na trasy objazdowe dla prawie 30 linii w Będzinie i w Katowicach – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Imprez związanych ze Świętem Niepodległości 11 listopada będzie dużo więcej, więc już teraz warto zaplanować w nich udział.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Katowice: Mężczyzna z bronią w Superjednostce? Policja przeszukuje ogromny blok w centrum!

Drugi z kiboli Ruchu, który pobił piłkarza GKS Tychy zatrzymany! To 19-latek

Gigantyczna kolejka pod NBP! 5 złotych z Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to hit!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close