RegionWiadomość dnia

Katowice: Jest fedrowanie pod Doliną Trzech Stawów, ruszy wydobycie węgla pod Muchowcem?

Pod Muchowcem w Katowicach ruszy wydobycie węgla? Na powierzchni tereny rekreacyjne, a pod ziemią wielki biznes. Polska Grupa Górnicza nadal będzie wydobywała pod Doliną Trzech Stawów, która już zmaga się z szkodami górniczymi.

 

 

Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz

Znajdujące się tu trasy rowerowe i rolkowe były zalewane. Zarówno zimą, jak i latem. Wszystko dlatego, że kopalnia „Murcki-Staszic” prowadzi tu wydobycie węgla na zawał. Okazuje się, że chce uruchomić kolejną ścianę.

 

– Eksploatacja pod Doliną trzech Stawów planowana jest przez okres dziesięciu miesięcy do 2020 roku. Rozpocznie się ona prawdopodobnie w tym roku. Mamy wszelkie zgody korporacyjne, a także zgody Okręgowego Urzędu Górniczego na przeprowadzenie tej eksploatacji. Rozmawiamy z miastem w sprawie podpisania porozumienia, które określałoby zasady współpracy – mówi Tomasz Głogowski, Polska Grupa Górnicza.

Ta współpraca w związku z wydobyciem pod zielonymi terenami trwa już od zeszłego roku. Jednak nie do końca spółka górnicza radziła sobie z następstwami eksploatacji. W wyniku uruchomienia drugiej ściany pod Doliną Trzech Stawów teren zapadł się już co najmniej o pół metra i ten proces będzie trwał dalej. Według szacunków o kolejne pół metra.

– Teren zapada się, pojawią się rozlewisko. W ostatnich tygodniach było ono zamarznięte. Było ono tym samym niebezpieczne. Dlatego tez zdecydowaliśmy się ten teren wygrodzić, by poprowadzić obejścia objazdy. Natomiast chcielibyśmy tutaj podjąć szereg działań i współpracować z PGG, aby ten teren mógł być dostępny bez względu na działania naszym mieszkańcom – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Wydobycie pod Muchowcem miałoby się rozpocząć już w maju. Pokład, na którym tak zależy PGG to ok. 800 tys. ton węgla
Wydobycie pod Muchowcem miałoby się rozpocząć już w maju. Pokład, na którym tak zależy PGG to ok. 800 tys. ton węgla

Do tej pory z dostępnością bywało rożnie. Wielką niewiadomą jest to, jak duże szkody spowoduje uruchomienie kolejnej ściany. Nie wiadomo również jeszcze, jakie warunki postawi miasto kopalni.

Wydobycie pod Muchowcem miałoby się rozpocząć już w maju. Pokład, na którym tak zależy PGG to ok. 800 tys. ton węgla.

(Łukasz Kądziołka)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close